Explaining the challenges to the presence of Afghan women in the political processes (2000-2020)
Afgan kadınlarının siyasi süreçlerde yaşadıkları zorlukların açıklanması (2000-2020)
- Tez No: 721257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE METIN BILGINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, son yirmi yılda Afgan kadınlarının siyasi süreçlere katılımının önündeki zorluklara yönelik araştırma sonuçlarını sunmaktadır. Çalışma özellikle, Afgan kadınlarının son yirmi yılda siyasi sürece katılımları sırasında karşılaştıkları farklı zorlukları ve Afgan kadınının siyasi arenadaki statüsünü iyileştirme stratejilerini ele almaktadır. Afganistan'da kadınların siyasi süreçteki faaliyetleri her zaman zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Bugün, Taliban'ın iktidarı yeniden devralmasıyla birlikte, Afgan kadınları bir kez daha yirmi yıllık kazanımlarını kaybetmenin ve karanlık günlere dönmenin eşiğinde bulunmaktadır. Farsça ve İngilizce dillerinden ikincil kaynak analizi yoluyla nitel yöntemlere dayanan bu çalışma, kadınların cumhurbaşkanlığı seçimleri, parlamento seçimleri, il meclisleri ve barış süreci gibi siyasi süreçlere katılımının önündeki zorlukları inceleye çalışmıştır. Farklı siyasi süreçlere katılımları analiz edildiğinde, Afgan kadınların siyasi katılımlarının niteliğinin ve türünün eğitim, siyasi kültür, siyasi farkındalık, eğitim, medya okuryazarlığı, siyasi sistem türü, ideolojik ve entelektüel değer ve davranışsal bağlam gibi çeşitli faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir. Çalışma, kadınların siyasi katılımı bağlamındaki tüm temel zorlukların en çok Afganistan'ın köktendinci dini düşünce ve siyasi kültüründe olduğunu göstermektedir. Afgan kadınının mevcut durumu, eski ve ataerkil geleneklerin hala güçlü olduğu bu ülke halkının ataerkil sistemi ile aşiret ve kırsal kültürüne katkıda bulunmaktadır. Ataerkil kültürde erkek, geçimi sağlayan ve meslek ya da beceri sahibi biri olarak kadından daha üstün bir konumda yer almaktadır. Esasen, kadınların siyasal katılımına ilişkin zorluklar kültürel bir sorundur; bunun çözümü ise, yasaların çıkarılması ve kadınlara ait meselelerin hukukta kurumsallaştırılması yanında kadınların varlığının toplum zihninde yerleştirilerek dengelenmesine yönelik çalışmaları gerektirmektedir. Bu tez, ekonomik bağımlılık, cinsiyet farklılıkları, güvenlik ve yüzlerce başka zorluk gibi başka zorlukların da var olduğunu, ancak siyasi kültür ve köktendinci dini düşüncelerin Afgan kadınlarının katılımına yönelik tüm zorlukların temelinde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu tezin, mevcut engellerin kaldırılmasına ilişkin en uygulanabilir çözümü siyasal kültürün eğitim yoluyla değiştirilmesidir. Bu nedenle, bu zorlukların ortadan kaldırılması için uluslararası paydaşların baskısına ek olarak, geleneksel ve ataerkil toplum anlayışı değiştirilmelidir. Bir diğer önemli nokta da kadınları hakları konusunda bilgilendirmek, bunun yanında erkekleri de kadın hakları konusunda bilgilendirilmesidir ki aksi halde işe yaramayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study presents the results of research in the field of challenges to the participation of Afghan women in the political processes in the context of the last twenty years. In particular, it deals with different challenges Afghan women faced during their participation in political process in the last twenty years and the strategies to improve Afghan women's status in political arena. In Afghanistan, the activities of women in the political process have always faced challenges. Today with the Taliban takeover, once again Afghan women are in the brank of losing their twenty years gains and returning to dark days. This study, attempted to examine the challenges to women's participation in political processes such as presidential elections, parliamentary elections, provincial councils, and the peace process), which has been analyzed based on qualitative methods utilizing secondary sources analysis from Persian and English languages. After analyzing of Afghan women's participation in different political process we have found out that the quality and type of political participation of women is influenced by various factors such as education, political culture, political awareness, media literacy, type of political system, ideological and intellectual value, and behavioral contexts. The result shows that all the basic challenges in the context of women's political participation are most notably in fundamentalist religious thought and political culture of Afghanistan. The current situation of Afghan women contributes to the patriarchal system and the tribal and rural culture of the people of this country, in which the old and patriarchal traditions still remain strong. In patriarchal culture, the man as a breadwinner and someone who has a profession or skill, is in a superior position to the woman. In fact, the challenges of women's political participation are a cultural issue and its solution, along with the enactment of laws and the institutionalization of women's affairs in law, requires work on institutionalization and stabilization of the presence of women in the minds of society. This thesis found out that there are other challenges such as economic dependence, gender gaps, security and hundreds of other challenges also exist but political culture and fundamentalist religious thoughts are the root to all challenges Afghan women face during their participation. Changing the political culture through education is the most practical solution of this dissertation regarding the removal of existing obstacles. Therefore, in order to remove these challenges, in addition to the pressure from the international stakeholders, the traditional and patriarchal view of society must be changed and, another important point is to inform women about their rights, which should be accompanied by informing men about women's rights, because otherwise it will not work.