The mediating role of interpersonal emotion regulation strategies and general belongingness in relation to childhood emotional abuse and meaning in life
Çocukluk çağı duygusal istismar ve yaşam anlamı ilişkisinde kişilerarası duygu düzenleme stratejileri ve genel aidiyet duygusunun aracılık rolü
- Tez No: 636479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı duygusal istismar ve yaşam anlamı ilişkisinde kişiler arası duygu düzenleme stratejileri ve genel aidiyet duygusunun aracılık rolünü incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Sosyo – Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Kişiler Arası Duygu Düzenleme Ölçeği, Yaşam Anlamı Ölçeği ve Genel Aidiyet Ölçeği ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Çalışma, 18 ile 65 (M = 31.38; SD= 11.06) yaş aralığında 307 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda, bakış açısı edinmenin ve genel aidiyetin çocukluk çağı duygusal istismar ile yaşam anlamı varlığı ilişkisinde aracı rolü olduğu bulunmuştur. Anlam arayışı açısından incelendiğinde ise, olumlu duyguları arttırmanın ve genel aidiyetin çocukluk çağı duygusal istismar ile anlam arayışı ilişkisinde aracı rolü olduğu bulunmuştur. Literatür ışığında, tüm sonuçlar tartışılmıştır. Son olarak, çalışmanın sınırlılıklarından, çıkan sonuçların uygulama açısından öneminden ve ileride yapılabilecek çalışmalara önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was examining the relationship between childhood emotional abuse and meaning in life and the role of interpersonal emotion regulation strategies and general belongingness as mediators. For the purpose of the study, Socio – Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire, Meaning in Life Questionnaire and General Belongingness Scale were used as assessment tools. Study was conducted with 307 participants ages between 18 and 65 (M = 31.38; SD= 11.06). Results of the study indicated that perspective taking, and general belongingness fully mediated the relationship between childhood emotional abuse and presence of meaning in life. In terms of search for meaning, enhancing positive affect and general belongingness fully mediated the relationship between childhood emotional abuse and search for meaning in life. In the light of previous studies, all results were discussed. Lastly, limitations, contributions, and implications with suggestions for future researches were presented.