Üniversite öğrencisi kadınlarda reddedilme duyarlılığı ile olumsuz beden imajı arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolü
The mediating role of interpersonel emotion regulation strategies in the relationship between rejection sensitivity and negative body image among female university students
- Tez No: 952649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencisi kadınlarda reddedilme duyarlılığı ile olumsuz beden imajı arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Nicel yönteme dayalı bir çalışmadır. Türkiye' de yaşayan 18-35 yaş aralığında olup üniversitelerde (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) eğitimine devam 398 kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Kolayda Örnekleme yöntemi kullanarak Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Gönüllük ilkesine bağlı olarak yürütülen bu çalışmaya katılan kadın katılımcılara, Kişisel Bilgi formu, Reddedilme Duyarlılığı, Beden İmajı, Kişilerarası Duygu Düzenleme Stratejileri ölçekleri uygulanmıştır. Ölçek puanlarından alınan ilişki analizlerinde Pearson korelasyonu ve Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Araştırmada incelenen demografik değişkenler için ikili cevap olarak sınıflandırılanlarda bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla cevabı olanlarda ise Anova analizi testi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen bu analizler sonucunda, sosyodemografik sorularından olan aktif düzenli spor yapma durumu ile reddedilme duyarlılığı ölçeğinden alınan puanlar kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Aktif düzenli spor yapmayan kadın katılımcıların, düzenli spor yapanlara oranla reddedilme duyarlılığı ölçeğinden daha yüksek puanlar aldıkları görülmüştür. Katılımcıların yaşı ile bedene ilişkin olumlu algı puanları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. 25-35 yaş grubundaki kadın katılımcıların 18-24 yaş aralığındaki kadın katılımcılara göre bedene ilişkin olumlu algı puanlarının daha yüksek puana sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda üniversite öğrencisi kadınlarda reddedilme duyarlılığı ile olumsuz beden imajı arasında orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Reddedilme duyarlılığının bedene ilişkin olumlu algıyı azaltıcı etkisi olumlu duygu durumunu arttırmanın aracılığıyla güçlenmektedir. Değerlendirme hassasiyetini arttıran etkisi ise olumlu duygu durumunu arttırmanın aracılığıyla azalmaktadır. Bu azalmanın sebebinin temelde olumlu duygu durumu arttırmanın reddedilme duyarlılığı tarafından azaltılması ve bu azalma ile olumlu duygu arttırmanın değerlendirme hassasiyetine yönelik arttırıcı etkisinin azalmasından kaynaklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of interpersonal emotion regulation strategies in the relationship between rejection sensitivity and negative body image in female university students. Relational screening model was used in the study. It is a study based on quantitative method. It was carried out with 398 female participants aged between 18-35 years living in Turkey and continuing their education in universities (associate, bachelor's, master's, doctorate). The sample of the study was determined by simple random sampling method. It was applied online via Google Forms using Convenience Sampling method. Personal Information Form, Sensitivity to Rejection, Body Image, Interpersonal Emotion Regulation Strategies scales were applied to the female participants who participated in this study, which was carried out on a voluntary basis. Pearson correlation and Spearman correlation were used to analyse the relationship between the scale scores. For the demographic variables analysed in the study, independent sample t test was applied for those classified as binary answers and Anova analysis test was applied for those with more than two answers. As a result of these analyses, a statistically significant difference was found when the scores obtained from the rejection sensitivity scale were compared with the status of doing active regular sports, which is one of the sociodemographic questions. It was observed that female participants who did not do active regular sports received higher scores from the rejection sensitivity scale compared to those who did regular sports. Significant differences were found between the age of the participants and their positive body perception scores. It was determined that female participants in the 25-35 age group had higher scores of positive perception of the body than female participants in the 18-24 age group. As a result of the research, a moderate, positive and significant relationship was found between rejection sensitivity and negative body image in female university students. The decreasing effect of rejection sensitivity on positive body image is strengthened by increasing positive mood. The effect of increasing evaluation sensitivity decreases through increasing positive mood. It was observed that the reason for this decrease was mainly due to the reduction of positive mood enhancement by rejection sensitivity and the decrease in the enhancing effect of positive mood enhancement on evaluation sensitivity.