İspanya Engizisyonu ve Engizisyon mahkeme kaydı incelenmesi
Spanish Inquisition and investigation of court registrations
- Tez No: 636499
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Engizisyon denildiğinde akla ilk gelen İspanyol Engizisyonudur ve tarihi açıdan önemli bir konuma sahiptir. Engizisyon mahkemeleri birçok ülkede uygulanmasına karşın İspanya Engizisyonunu bu kadar önemli kılan sebep muhakkak ki kuruluş felsefesi ve yaptığı insanlık dışı uygulamalardır. Fakat bu sebeplerle ünlü olan İspanyol Engizisyonunun bugüne kadar ele alınmayan ve yanlış bilinen boyutları da mevcuttur. İspanyol engizisyonu, 1492 yılında Granada'nın Müslümanların elinden çıkmasıyla beraber“Katolik Krallar”olarak taltif edilip bugün de bu isimlerle anılan Ferdinand ve İsabelin, İspanya topraklarında bir tek sapkın bırakmamak amacıyla, Papalıkla ortak yürüttüğü siyasi bir mahkemedir. Çalışmamızda, İspanyolca doktora tezleri ve makalelerden yararlanarak Türkiye'de İspanyol Egizisyonu hakkında bilinmeyen Auto de Fe ve Teşkilat kısmını irdeledik. Bunun dışında Zaragoza Engizisyon Mahkemesinin Moriskolara uyguladığı engizisyon süreci ile alakalı da bir mahkeme kaydını inceledik ve çıkan sonuçları çalışmamızda değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The Spanish Inquisition, which comes to mind when it comes to Inquisition, has an important historical point. Despite its application in many Catholic countries, the reason that makes the Spanish Inquisition so important is the philosophy of establishment and the inhuman practices it does. However, the Spanish Inquisition, which is famous for these reasons, also has incorrectly known dimensions. Spanish Inquisition, along with out of the hands of Granada's Muslims in 1492.“Catholic Kings”as named today as referred to by this name Ferdinand and Isabel, in order not to let people who do not have a single Catholic faith in Spanish territory, is a political court which religious purposes as collaborators with the Pope. In our study, we investigated Spanish doctoral dissertations and articles from the Organization of the unknown and taking advantage of the fun of the Spanish Inquisition Auto de fe in Turkey. Other than that associated with the Inquisition Zaragoza process applied by the Court in Moriscos we examined the court record and the results of our study, we evaluated.