Sinan Ümmi ve Kutbü'l-Meani isimli risalesi üzerine bir inceleme
A Study on Sinan Ümmi and his book Kutbü'l-Meani
- Tez No: 63650
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Sinan Ümmî XVI. asrın son yansı ile XVII. asrın ilk yarısında yaşamış olan ve tasavvuf tarihinde önemli yeri bulunan bir şahsiyettir. O'nun bu önemi, halîfeleri arasında Niyâzî-i Mısrî, Askerî, Müftî Derviş ve Muhammed Uşşâkî gibi mutasavvıf şairlerin yer alması nedeniyledir. Sinan Ümmî, bir çok bestelenmiş ilahîsinin yer aldığı divanı dışında, şimdiye kadar araştırmacılar tarafından ulaşılamamış olan Kutbu '1-Meânî isimli bir risale de kaleme almıştır. Bu risalede, tasavvufta önemli yeri olan devir nazariyesi ile dönemin tartışılan konularından semâ' ye Halvetiyye tarikatının esaslarından yedi isim ele alınmaktadır. Eser, konuları arasında farklı bir ilgi kurması nedeniyle de ilginç ve orijinaldir. Tesbit edebildiğimiz kadarıyla tek nüshası bulunan risale, İzmir Milli Kütüphanesi yazmalar bölümündedir. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, fayda landığımız kaynaklar, Sinan Ümmî'nin yaşadığı dönemde tasavvuff olaylar ve Halvetiyye Tarikatı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Sinan Ümmî'nin, halîfeleri, eserleri ve görüşleri gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölüm ise Kutbu 'l-Meânî'ye ayrılmıştır. Burada önce eser tanıtılıp, içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra risalenin metni yeni yazıyla verilmiş ardından sadeleştirilmesi yapılmıştır. En sona da bir karşılaştırma imkanı vermesi amacıyla yazma nüshanın fotokopileri konul muştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sinan Ummi, who lived in the second half of XVI. centrury and the first half of XVII. century, has an important place in history of tasavvuf Sinan Ummi educated a lot of mystic poets such as Niyazi Mısri, Akseri and Müfti Derviş. He wrote a book called Kutbu'l-Meani that Islamic scholars could not reach so far. He had also a divan. In his Kutbu'l-Meani several subjects were treated These are the theory of circle (devir), semâ' and seven names (esma-i seb'a) that is very important for Halwatiya order. We tried to study its subjects and introduce this work the world of Is lamic sciences. In the introduction, we gave information about the age in which Sinan Ümmî had lived and his order (tariqah). In the firs chapter, we studied Sinan Ummi's life. In the second chapter, we introduced the book. Afterwards, we added the text of Kutbu '1-Meânî at the end of our study.