Ümmi Sinan el-İstanbûlî adıyla Meşhur Hasan b. Ahmet er-Rûmî'nin (Ö. 1088) Mecâlis isimli eserinin Birinci meclisten yirmidördüncü meclise kadar (Tahkik ve incelemesi)
مي سنان زاده االستنبولي ) 8811هـ( من مجلس الشيخ حسن بن أحمد الرومي المشهور بـأُِّدراسة وتحقي ا(. ق ال
  1. Tez No: 823630
  2. Yazar: ABDULKAREEM SALEH IBRAHIM SABAAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Din, Emergency Medicine, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
1088 tarihinde vefat eden Ümmü Sinan'ın yazdığı tefsir meclisleri, Mecâlisü's-Sinâniyye ismiyle bilinmektedir. Müellif eserinde önceki tefsir kitaplarından seçilmiş ayetleri ve öğretici hatıraları ele almaktadır. Bu meclisler, Fatiha suresinden başlayarak Zuhruf suresine kadar 170 meclisi içerir. Bu çalışmada ise Fatiha suresinden Bakara suresinin sonuna kadar olan 24 meclis seçilmiştir. Bu meclislerin önemi alimler nezdinde yüksek mertebeye sahip olmasından kaynaklanır. Yine Müellifin sahip olduğu ilmi derinlik ve üslubu nedeniyle alimlerin bu eseri çokça okumaları ve istifade etmeleri meclislerin ehemmiyetini ortaya koymaktadır. Araştırmacı inceleme bölümünde tarihsel betimleme yöntemini izlemiş, müellifin ayetleri şiirlerle ele alışı, sarf nahiv ve belağat meselelerini, akaid konularını, ilginç tasavvufi olayları aktarışını incelemiştir. Müellif eserinde evliyaların hallerini ve Allah'ın nimetleri altında nasıl yaşadıklarını, onlara lütuf kapılarını açarak onlara bakmasını, ilahi bakışın onları başarıya sevk edişini, uluhiyet ve rububiyyet makamlarını hissetmelerini zikretmiştir. Araştırma şu sonuçlara ulaşmıştır: Ümmü Sinan Önceden yapılmayan tefsir ve yorumlarla eşsiz olmuştur. Tefsirinde dil, usül, fıkıh, akide ilimlerini kullanmış, tasavvuf ve ahlaka fazla yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
The exegetical councils written by Ibn Umm Sinan, who died in the year (1088) and known as the Al-Sinani councils, in which the author dealt with selected verses extracted from previous exegetical books, or from his knowledge and extensive culture. Our choice fell on Surat Al-Fatihah to the end of Surat Al-Baqarah, which includes (24) councils. The importance of these councils comes from their being in the highest rank among scholars, and their devotion to them by reading, benefiting, and drawing from the knowledge found in these councils. The author's style is characterized by intellectual and encyclopedic diversity. The researcher followed the historical descriptive approach in the study section, and his method of dealing with it is the interpretation of the verses, synonymous with poetic verses, linguistic, grammatical, morphological, and rhetorical issues, ideological investigations, Sufi anecdotes, and mentioning the conditions of God's saints and their lives. In the shadows of the graces of God Almighty, and His looks at them, opening the doors of providence for them, and the divine gaze enveloped them with success, and overwhelmed them with divine kindness, sensing the control of the authority of divinity and divinity. The study came out with several results, most notably: Ibn Umm Sinan singled out a group of meanings and interpretations that had not been presented before, and in his interpretation he employed the rest of the sciences of language, origins, jurisprudence and belief except for Sufism and ethics.