Yönetim kurulu kalite endeksi ve finansal performans ilişkisi
Board quality index and financial performance relationship
  1. Tez No: 636539
  2. Yazar: NİLÜFER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SAKINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yönetim kurulu firmaların karar almada en önemli organlarından biridir. Kurulu oluşturan üyelerin firma performansı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Kurul üyelerinin etnik kökeni, bağımsız olup olmama durumu, cinsiyet çeşitliliği ve finansal uzmanlığa sahip olup olmaması firmanın performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Literatürde bu unsurların ayrı ayrı ele alınarak birçok kez incelendiği tespit edilmiştir. Fakat ilk kez bir arada inceleyip ele alan kişi ise Bin-Sariman' dır. Yönetim kurulunda bulunan üyelerin firma performansına etkisinin incelenmesi için 2015 yılında Bin-Sariman tarafından bir endeks oluşturulmuştur. Bu endeks Yönetim Kurulu Kalite Endeksidir. Çalışmada Bin-Sariman'ın oluşturduğu endeksten faydalanılmış ve firma performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada Yönetim Kurulu Kalite Endeksinin firmaların finansal performansına etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Borsa İstanbul'da işlem gören 136 adet imalat sanayi firmalarının verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın veri setini 2015 – 2018 yılları oluşturmaktadır. Her yıl 3'er aylık dönemler olmak üzere ele alınmıştır. Kullanılan veriler FİNNET veri dağıtım sistemi ve Kamuyu Aydınlatma Platformundan (KAP) ulaşılarak Dinamik Panel Veri Analizi uygulanmıştır. Analizde kullanılan bağımlı değişkenler aktif karlılık (ROA), öz sermaye karlılığı (ROE) ve piyasa değeri/defter değeri (PDDD), bağımsız değişken ise yönetim kurulu kalite endeksi (BDQ)'dir. Kontrol değişkenlerini firma yaşı (FY) ve kaldıraç oranı (KO) oluşturmaktadır. Uygulanan Dinamik Panel Veri Analizi sonuçlarına Yönetim Kurulu Kalite Endeksi aktif karlılık, öz sermaye karlılığı ve piyasa değeri/defter değerini olumlu yönde etkilemiştir. Buna göre BDQ arttıkça ROA, ROE ve PDDD artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The board of directors is one of the most important bodies of companies in decision making. The members of the board have important effects on firm performance. The ethnicity of board members, whether independent or not, gender diversity and financial expertise greatly affect the company's performance. It has been found that these elements are examined many times in the literature by addressing them separately. However, for the first time, the person who examined and dealt with it is Bin-Sariman. An index was created by Bin-Sariman in 2015 to examine the impact of the members on the board of directors on the company's performance. This index is the Board of Directors Quality Index. In the study, the index formed by Bin-Sariman was used and its effects on firm performance were examined. In this study, it is aimed to determine the effect of Board of Directors Quality Index on financial performance of companies. For this purpose, data of 136 manufacturing industry companies traded on Borsa Istanbul were used. The data set of the study is between 2015 and 2018. It is handled quarterly every year. Dynamic Panel Data Analysis was applied by accessing the data used from the FINNET data distribution system and the Public Disclosure Platform (PDP). The dependent variables used in the analysis are asset profitability (ROA), equity profitability (ROE) and market value / book value (PDDD), and the independent variable is the board quality index (BDQ). Control variables are firm age (FY) and leverage ratio (KO). The Board of Directors Quality Index positively affected the profitability, equity profitability and market value / book value in the Dynamic Panel Data Analysis results. Accordingly, as BDQ increases, ROA, ROE and PD DD increase.