Ebeveynlerin yeni medya okuryazarlık düzeyi ve bazı demografik değişkenlerle ilişkisi
Parents' new media literacy and its relationship with some demographic variables
- Tez No: 636562
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yeni medya araçları ile şekillenen dijital çağda ebeveynlerin çocuklarına rol model olmaları bakımından mevcut durumlarını tespit etmek amacıyla yeni medya okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve bazı demografik değişkenlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmanın verileri, hedef kitleye ulaşılabilirliğin kolay ve ekonomik olduğu internet ortamında, katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çocuk sayısı, meslek, sosyal-ekonomik durum ve yaşadıkları yer gibi demografik bilgilerin toplanmasını sağlayan sorular ile Koç ve Barut (2016)'un geliştirdiği Yeni Medya Okuryazarlık Ölçeğinin yer aldığı anket aracılığıyla toplanmıştır. Çevrimiçi ankete 520 kadın 200 erkek ebeveyn katılmıştır. Ebeveynlerin yeni medya okuryazarlığı düzeyleri, fonksiyonel tüketim, eleştirel tüketim ve fonksiyonel üretim boyutlarında iyi; eleştirel üretim boyutunda ise orta düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Herhangi bir yeni medya okuryazarlığı boyutundaki yeterlilik düzeyi arttıkça diğer boyutlardaki yeterliliklerin de arttığı tespit edilmiştir. Yeni medya okuryazarlık düzeyinin, ebeveynin yaşı ve çocuk sayısı arttıkça azaldığı; cinsiyetine, algılanan sosyo-ekonomik düzeyine ve yaşadığı yere göre değişmediği; eğitim durumuna, mesleğine ve maaş miktarına göre anlamlı değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the levels of new media literacy of parents and their relationships with some demographic variables in order to reveal current situation of parents as they are role models for their children in a digital age shaped by new media tools. To this end, data collected, on the internet, where accessibility to the target audience is easy and economical. Questions related to participants' gender, age, educational status, number of children, occupation, socio-economic status and place of residence and the New Media Literacy Scale developed by Koç and Barut (2016) were used to gather data. 520 female and 200 male parents participated in the online survey. It was found that new media literacy levels of parents were good in terms of functional consumption, critical consumption and functional production dimensions. On the other hand, they had medium level of critical production skills. New media literacy dimensions were positively correlated with each other and negatively correlated with age and number of children. It was also found that parents' new media literacy level significantly differed across their educational status, occupation and salary whereas it remained same across their perceived socio-economic status and place of residence.