Otel işletmelerinde fiyatlama yöntemleri ve Güney Akdeniz bölgeleri otel işletmelerinin fiyatlama eğilimlerinin belirlenmesine yönelik bir uygulama
Princing methods in hotel business and a practice directed to determination of pricing tendency of hotel business in south aegean and Mediterranean regions of our country
- Tez No: 63660
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Fiyat, otel işletmelerinin faaliyetlerini rasyonel bir biçimde sürdürebilmeleri açısından yönetsel kararların alınmasında en etkili değişkenlerden birisidir. Otel yönetimi bu değişkeni ne derece etkin kullanırsa hedeflediği karlılık oranına ve pazar payına o derecede çabuk ulaşacaktır. Bu amaca ulaşmak için fiyat tespitinde kontrol edilebilen ve kontrol edilemeyen faktörler çok iyi analiz edilmelidir. Ülkemiz Güney Ege ve Akdeniz bölgeleri büyük ölçekli otel işletmeleri yoğun bir rekabet ortamı içinde faaliyet göstermektedirler. Bu ortamda sektörün talep esnekliğinin oldukça yüksek oluşu ve fiyatlardaki ani değişikliklerin talepte de aynı değişikliğe neden olması nedeniyle fiyat düzeyleri daha fazla önem kazanmaktadır, talepteki ani değişimlerde sabit giderleri yüksek olan otel işletmelerini zaman zaman zor durumlarda bırakabilir. Bu nedenle fiyatın dışında ürün farklılaştırması, ürün sunum tarzı ve kalitesi gibi talep esnekliğini azaltıcı faaliyetlere rağbet edilmektedir. Analiz edilen otel işletmelerinin fiyat tespiti için çok fazla zaman harcamadıkları ve geleneksel fiyatlama yöntemlerini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Otel yöneticilerinin işletmelerinin özelliklerini ön planda tutmaksızın ağırlıklı olarak fiyat takip ve taklitçiliğini tercih ettikleri en önemlisi fiyatı faaliyet gösterilen endüstrinin karını maksimize edecek biçimde belirledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Price is one of the active variable in making administrative decisions for Hotel Business to cotinue their activities rationally. The more effectively a hotel administration uses this variable, the fast it reaches the rate of profitability targeted and market, share. In the course of this purpose in price determination the controllable and uncontrollable factors must be analysed very well. In the South Aegean and mediterranean Regions of our country amongst great scale hotels a highly intensive atmosphere of competition exist. In this atmosphere, the level of price determined becomes more important because the flexibility of demand in this sector is quite high and a little difference in price level causes sudden changes in demand. The changes that might occur in demand puts the hotels whose fixed costs are high in a difficult situations from time to time. For that reason apart from price features such as product differentiation, the was of product presentation and quality of product all of which decrease the flexibility of demand come into vouge. It has been found out that the hotels that were analysed dont employ much time for the course of determining prices and that they prefer a method which is related to the traditional methods. Hotel owners without giving priority to the facilities of their hotels prefer heavily price imitation and followership. The most important of all, prices determined not according to hotel's facilities by regarding the features of the active market in a way to maximize the profit of the industry in the region.