Salıpazarı Limanı Projesine ilişkin kullanıcı görüşleri
Users views on the Salıpazarı Harbor Project
- Tez No: 636630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karaköy, uzun yıllar boyunca ticaret ve ulaşım açısından İstanbul'un stratejik öneme sahip yerleşimlerinden biri olmuştur. Ticaret, ulaşım ve tarihi açıdan önemi büyük bu bölgenin, Galataport Projesi'nin başlıca işlevlerinden biri olan kruvaziyer turizmiyle ilgili bilgiler verilmekte ve dünyadan örnekler incelenmektedir. Ardından projenin yer aldığı Salıpazarı Limanı bölgesi incelenmekte ve Galataport Projesi açıklanmaktadır. Galataport Projesi'nin, bölgenin kullanıcıları tarafından nasıl değerlendirildiğini ve kullanıcıların projeden beklentilerini belirlemek üzere anket araştırması yapılmıştır. Bu araştırma ile projenin beklenen etkileri yakın çevre kullanıcılarının değerlendirmeleri doğrultusunda ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Karaköy has been one of the strategically important settlements of Istanbul in terms of trade and transportation for many years. Information on cruise tourism, which is one of the main functions of the Galataport Project, is given in this region, which is of great importance in terms of trade, transportation and history, and examples from the world are examined. Then the Salıpazarı Port region, where the project is located, is examined and the Galataport Project is explained. A survey was conducted to determine how the Galataport Project was evaluated by the users of the region and the expectations of the users from the project. With this research, the expected effects of the project were revealed in line with the evaluations of the users of the immediate environment.