Introducing MEMO: Real time sound synthesis as a tool for interactive music system development
MEMO: Eş zamanlı ses sentezi kullanan etkileşimli doğaçlama sistemi
- Tez No: 636668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DENEÇ, DR. KONSTANTINOS VASILAKOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, Max isimli müzik ve görsel programlama yazılımında geliştirilen etkileşimli müzik doğaçlama ve performans sistemi MEMO'nun kurgulanmasını ve üstlenebileceği rolleri konu almaktadır. Özgün bir şekilde kurgulanan, eş zamanlı örnekleme, granüler sentezleme, zaman gerimi ve istatistiki bir algoritma olan“game of life”kavramını kullanan bir sistem olan MEMO, eş zamanlı sessel yineleme gerçekleştiren ve performansçının çıktısına tepki veren ve aynı zamanda enstrüman olarak da kullanılabilen bir etkileşimli müzik sistemdir. Pratik bazlı araştırma yaklaşımı üstlenilen bu tezde, prog-ramlama sürecine, MEMO'nun iç dinamiklerine ve aynı zamanda etkileşimli müzik sis-temleri ve ses sentezleme teorilerine değinildi. Bu tez süresince, bu araştırmaya yol açan sebeplerden, bir performansçı ve geliştirici olarak bu bağlamdaki hedeflerimden, etkileşim teorilerinden, ses sentezleme yöntemle-rinin evriminden ve tarihçelerinden, ana metodolojik yaklaşımımdan, bu sistemin ele aldığı estetik ihtiyaçtan, MEMO'nun rollerinden ve aynı zamanda teknik gelişim süre-cinden ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Bu tezde temel amaç, doğaçlama performanslar için tasarlanan ve etkileşimli bir müzik sistemi olan aynı zamanda gerçek zamanlı ses sentez yöntemlerini kullanan ve eş zamanlı örneklemeye dayanan MEMO'nun yaratıcı gelişim süreçlerini yansıtmaktır. Bu tezden en iyi verimi alabilmek için ses sentezleme yöntemleri ve Max yazılımı ile ilgili aşinalık esastır. Sistemin geliştirilme sürecinin yanı sıra, etkileşimli müzik sistemlerinin kavramları ve rolleri ile ilgili temel teoriler açıklanmış ve bu teoriler icracı / geliştirici olarak kendi pratiğimle ilişkilendirilmiştir. Bu tez-deki ana araştırma yöntemi, MEMO'nun estetik altyapısına, teknik sorunlarına ve geliş-tirme sürecine ışık tutan, uygulamaya dayalı, kendini yansıtıcı bir araştırma metodoloji-sine dayanmaktadır. Bu araştırmanın beklenen katkıları aşağıdaki gibidir; - MEMO'nun interaktif müzik sistemlerinin mevcut akademik ortamındaki duruşunun belirlenmesi ve MEMO ile seçilen yeni interaktif müzik sistemleri arasındaki ilişkinin tanımlanması. - Ses sentezi yöntemlerinin, icracı ve bilgisayar arasında bir diyalog izlenimi elde etmek amacıyla ve etkileşimli müzik sistemi geliştirilmesi için bir model olarak uyarlanması. - Bu sistemin kontrolü açısından özerklik ve bağımlılık arasındaki ideal dengenin bulunması. - Etkileşimli müzik sistemi geliştiriciliği için öz yansıtan bir yaklaşımın sunulması. Bu araştırma, özgün interaktif müzik sistemi MEMO'nun gelişimini ve tasarım sürecini yansıtarak literatüre katkı sağlamaktadır. Metodoloji bölümünde, bu süreç temelde ya-tan estetiklerden başlayarak Max yazılımındaki işlemlerine kadar aşamalarıyla açıklanmıştır. Ayrıca, yapılan literatür araştırması neticesinde MEMO bir sistem olarak etkileşimlilik açısından Robert Rowe'un öne sürdüğü score/performance-driven modeli, Todd Winkler'ın conductor modeli ve Joel Chadabe'nin fly-by wire modelleriyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, etkileşimlilik kavramının tanımının öznelliği ve bu konudaki farklı görüşler tartışılmıştır. Bunların yanı sıra MEMO, Giacomo Lepri'nin InMuSIC sistemi, IRCAM tarafından geliştirilen OMax sistemi, Ben Carey'nin _derivations sis-temi, Michael Musick, Jonathan P. Forsyth ve Rachell Bittner tarafından geliştirilen The Harmonically Ecosystemic Machine; Sonic Space No. 7 sistemi, François Pachet'in Continuator sistemi ve Rodrigo Constanzo'nun The Party Van sistemiyle çalış-ma prensipleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmaların sonucu olarak MEMO, temel olarak eş zamanlı ses sentezi ve eş zamanlı sampling kullanımlarından dolayı en çok Rodrigo Constanzo'nun The Party Van ve Ben Carey'nin _derivations sistemle-riyle ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, Estetik açıdan MEMO'nun geniş bir yelpazede mü-zikal tarz sunduğu tartışılmıştır. Bu müzikal tarzlar, minimalist, gamelan, ambient ve elektro-akustik olarak tanımlanmıştır. MEMO'yu oluşturan her bir modül için estetik eşleştirme yapılmış, hafıza modülünün, kontrpuan bazlı eşlik yarattığından, granüler sentezleme modülünün zengin ses dokuları oluşturduğundan, game of life modülünün evrimsel yapısı nedeniyle sürpriz ritimler oluşturduğundan, poliritim sentezleme modülünün Gamelan müziğinde, görülen çoklu ritimleri oluşturduğundan ve zaman gerimi modülünün ise yavaş gelişen uzun ses dokuları yarattığından bahsedilmiştir. Ayrıca, kullanımı açısından MEMO'nun iki farklı role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu roller; enstrüman ve eşlikçi olarak açıklanabilir. MEMO, herhangi bir enstrümandan eş za-manlı ses girdisi almayarak, hafızasına ses yüklenerek bu sesi sentezleyen bir enstrüman olarak kullanılabilir. Bu kullanım MIDI kontrolörüne yapılan parametre eşleştir-meleri sayesinde kolaylaştırılabilir. MEMO'nun eşlikçi olarak kullanımı ise, icracının enstrüman çıktısını MEMO'nun girdisine göndermesiyle ve MEMO'nun da eş zamanlı olarak aldığı sesleri o anda sentezleyerek değişime uğratmasıyla sağlanabilmektedir. Bu etki tepki süreci bir diyalog izlenimi yaratmaktadır. Ayrıca MIDI kontrolörü sayesinde icracı her an sisteme müdahale edebilmekte ve performansın akışını şekillendirebilmektedir. Kontrol senaryosu olarak iki senaryo geliştirilmiş olup, enstrüman modundayken hafıza uzunluğunun uzun tutulmasının müzikal çeşitliliği artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca eşlikçi modundayken, hafıza modülünün en fazla sekiz saniye olarak ayarlanmasının sistemle icracının etkileşim ve diyalog şansını artırdığı gözlemlenmiştir. MEMO, Hafıza Modülü, Granüler Sentezleme Modülü, Game of Life Modülü, Poliritmik Sen-tez Modülü, Zaman Gerimi Modülü ve Granüler Geciktirme Modülü ile toplam altı ses sentezleme yönteminin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir sistemdir. Bu modüller obje bazında Max yazılımında özgün bir şekilde geliştirilmiştir. Sistemdeki sinyal akışı paralel zincirlemeyle sağlanmıştır. Sinyal ilk olarak Hafıza modülüne gitmekte sonrasında Granüler Sentezleme, Zaman Gerimi, Poliritmik Sentez Modülü ve Game of Life mo-düllerine paralel olarak iletilmektedir. Bunlara ilave olarak Game of Life ve Granüler Sentezleme modülleri ses çıkışlarını Granüler Geciktirme modülüne iletmektedir. MEMO yapısı gereği bir makine öğrenim yöntemi gibi entelektüel bir otomatik öğrenim metodu içermediğinden, MEMO'nun etkileşimlilik derecesinin bazen şansa kalabildiği anlaşılmıştır. Bu şans unsuru, performans sırasında hem pozitif hem de negatif etki sağlayabilir. Pozitif etkisi, icracıya sürprizler yaratarak doğaçlamayı şekillendirebilmesi, negatif etkisi ise performans anında icracının karşılaştığı senaryoyu telafi etmek zorun-da kalabilmesi olarak tanımlanmıştır. MEMO'nun temelde sunduğu her şey, icracının doğaçlama materyalinin bir yansıması ve yeniden düzenlenmesi niteliğindedir. Gelecekteki araştırmalarda, tamamen özerk bir karar verme sisteminin entegrasyonu, bilişsel bir süreç olarak doğaçlamanın incelenmesi ve makine öğrenimi algoritmaları ile insan beynindeki doğaçlama sürecinin dijital mecrada taklit edilmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu fikirle, MEMO'daki etkileşim derecesi büyük ölçüde geliştirilebilir. Makine öğreniminin entegrasyonunun yanı sıra, bu çalış-manın gelecekte ele alabileceği bir başka yönü ise, MEMO'nun kendini yenileyen ekosistemik algoritmalarındaki modüllerin geliştirmeleridir. Bu geliştirmeler, MEMO'nun tamamen icracı lehine çalışan itaatkar bir sistem haline geleceği ya da tam tersi, dinle-yen, tepki veren ve kendi malzemesini yaratan tamamen özerk bir diğer müzisyen hali-ne gelebileceği şekilde gerçekleştirilebilir. MEMO'nun yaratım ve tasarlama sürecini yansıtmak, bu sistemin rollerine ve karşılaşı-lan teknik konulara değinilen bu tezde temel olarak etkileşimli müzik sistemi geliştirme literatürüne kişisel bir bakış açısı katma amacıyla katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the development and the roles of my interactive music system MEMO that was developed in Max software. Using the sound synthesis methods that I replicated in a novel and a customized way, such as live sampling, granular synthesis, time stretching, and embodying a statistical algorithm called game of life, MEMO is a system for real-time sonic deviation, which is responsive to the perform-er's output and it is able to engage in a dialogue with the performer or can be used solely as an instrument as well. In this thesis, with a practice-based research approach undertaken, I have reflected my own process of programming and explained the internal dynamics of MEMO by indicating the patching process in Max software and refer-ring to the theories of interactive music systems as well as sound synthesis methods. This thesis has three main research concerns: - Determination of MEMO's stance in the current literature of interactive music sys-tems and defining the relationships with the selected novel music systems. - The implementation of real-time sound synthesis methods as a model for interactive music systems, - Developing scenarios to control the system with fluency, - Development of a novel improvisation system and offer a self-reflective approach for designing interactive music systems. Throughout the course of this thesis, the background that led to this research, my aims as a performer and developer, the key theories of interactivity as well as the degrees that interactivity can occur, the evolution and a brief history of the sound synthesis methods that I have used in my system, my main methodological approach, the aesthetic need that this system addresses, the roles of MEMO and the technical process of developing MEMO are discussed in detail. Also, this thesis will conclude with a discussion about the future directions that MEMO can embody.