Theorizing and analyzing intercultural communicative competence in second language teacher education: Beliefs, conceptualization, and practices
Yabancı dil öğretmeni eğitiminde kültürlerarası iletişim yeterliklerinin kuramsallaştırılması ve analizi: İnançlar, kavramlaştırma ve uygulamalar
  1. Tez No: 636699
  2. Yazar: ZERDE DUISEMBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde İngilizce öğretmeni adaylarının Kültürlerarası İletişim Yeterliliği (KİY) hakkındaki inançlarını incelemek için bir envanter tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu ana amaç doğrultusunda İngilizce öğretmeni eğitmenlerinin İngilizce öğretmenliği programındaki KİY'nin önemi konusundaki inançları analiz edilmiştir. Ayrıca İngilizce öğretmen eğitiminde KİY'in yerini belirlemek için İngiliz dili eğitimi lisans programlarının müfredatları analiz edilmiştir. Veri toplamak için nicel ve nitel araştırma yönteminin entegrasyonu benimsenmiştir. İCC Envanteri, inançlara dair ana verileri toplama aracı olarak geliştirilmiştir. Envanterden elde edilen nicel veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Türkiye devlet üniversitelerinde toplam 430 İngilizce öğretmen adayı bu çalışmaya katılmıştır. Bu odak grubu uygun örnekleme ile seçilmiştir. Nitel veriler ise, KİY yeterliklerinin İngilizce öğretmeni adaylarına etkili bir biçimde kazandırılması odağıyla İngiliz Dili öğretmen eğitimcileri ile görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin sonuçları katılımcıların çoğunun kendilerini“KİY tutumları”“KİY farkındalığı”boyutlarında yetkin olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Sonuçlar aynı zamanda erkek öğretmen adaylarının KİY becerileri ve farkındalığı hususunda kadın katılımcılara göre daha güçlü inançlara sahip olduğunu göstermiş, ancak KİY'nin diğer boyutlarında bu farkındalılıklar gözlenmemiştir. Nitel bulgular öğretmen eğitmenlerinin KİY gelişimini öğretmen adayı eğitiminde önemli bir unsur olarak öngördüğünü göstermiştir. Ayrıca doküman analizlerinden elde edilen veriler, İngiliz dili ve eğitimi müfredatının KİY'in geliştirilmesine çok az önem verildiğini ortaya koymuştur. Bu araştırma İngilizce öğretmenliği bölümlerine, öğretmen eğitmenlerine ve araştırmaya yönelik öneriler dizisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it was aimed to design and apply an inventory to examine English Language Teaching (ELT) student teachers' beliefs about Intercultural Communicative Competence (ICC). In line with this main aim, it was attempted to investigate ELT teacher educators' beliefs on the importance of ICC in ELT. Besides, the ELT curriculum was analyzed to find out the place of ICC in pre-service English teacher education. Integration of quantitative and qualitative research method was adopted to collect data. Beliefs about ICC Inventory (BICCI) were developed as the main data collection tool. The quantitative data obtained from the inventory were analyzed using descriptive and inferential statistics. A total of 430 ELT student teachers across Turkish state universities participated in this study. This subject group was selected with convenience sampling. As qualitative data, the ELT teacher educators were interviewed to get a deep understanding of ICC to contribute to the development of ICC among the Turkish ELT student teachers. The results of the quantitative data revealed that most of the participants perceived themselves as the most competent in“ICC attitudes”and“ICC awareness”dimensions. Results also indicated that male student teachers held stronger beliefs about ICC skills and awareness than female participants did; however, such differences were not observed in the other dimensions of ICC. The qualitative findings indicated that ELT teacher educators envision the development of ICC as an important aspect in pre-service teacher education. Moreover, the data obtained from document analyses disclosed that ELT curricula have been paid little attention to the development of ICC. Moreover, this research study concluded with the sets of recommendations to ELT departments, teacher educators, and further research.