Avrupa Birliği'nin göç politikaları ve Türkiye
The European Union's immigration policy and Turkey
  1. Tez No: 636709
  2. Yazar: FAHRETTİN TEPEALTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Uluslararası İlişkiler, Geography, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Küreselleşmenin en önemli sonuçlarından biri de dünyadaki her türlü hareketliliği artırmasıdır. Bu bağlamda insan hareketliliği de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar yoğunlaşmış ve sorunlu bölgelerdeki insanlar daha iyi bir yaşam umuduyla müreffeh bölgelere yönelmiştir. Günümüzde Asya ve Afrika'nın çeşitli sıkıntılarla mücadele eden ülkelerinden çıkan göçmenlerin mevcut imkânlarından dolayı AB ülkelerine ulaşmaya çalışması bu duruma en çarpıcı örnektir. Bu nedenle günümüzde tamamına yakını düzensiz göç statüsünde yer alan bu insan hareketliliğinin yönetimi, AB için temel öncelik halini almıştır. Türkiye, göç üreten sahaları hinterlandında barındıran coğrafi konumu nedeniyle AB'nin düzensiz göç yönetimi için vazgeçilmez bir ortaktır. Diğer taraftan Avrupa ülkelerindeki 5 milyonu aşan Türk göçmenin varlığı da Türkiye ile AB arasındaki göç temelli başka bir ortak paydayı teşkil etmektedir. Dolayısıyla göç politikaları, 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun bir ortağı olarak başlayan ve 2005 yılı itibariyle tam üyelik müzakerelerinin yürütüldüğü bir aday ülkeye dönüşen Türkiye'nin AB yolculuğunda her zaman özel bir öneme sahip olmuştur. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin son dönemde çok büyük oranda düzensiz göç yönetimi temelinde sürdürüldüğü görülmektedir. Özellikle 2011 yılında başlayan Suriye krizi sonrasındaki düzensiz göçler, Türkiye-AB ilişkilerinin merkezinde yer almakta ve bu durumun önümüzdeki dönemde de değişmesi beklenmemektedir. Bu gerçekten hareketle göç politikalarının Türkiye-AB ilişkilerindeki ağırlığını koruyacağını söylemek rahatlıkla mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the most important results of globalization is the increase of all kinds of mobility in the world. In this context, human mobility is more intense than ever in history, and people of problematic regions have headed for prosperous regions with the hope of a better life. Today, the most striking example of this situation is that immigrants from Asian and African countries struggling with various troubles try to reach EU countries due to current opportunities of these EU countries. Accordingly, the management of this human mobility, almost all of which is in the status of irregular migration, has become the main priority for the EU. Turkey, due to its geographical location containing migrating sites in its hinterland, is an indispensable partner for the EU's irregular migration management. Furthermore, the presence of more than 5 million Turkish immigrants in European countries constitutes another immigration-based common ground for Turkey and the EU. As a result, immigration policies have always particular significance to Turkey's EU journey, which started as a member of European Economic Community on 1963 and turned into a candidate country conducting full membership negotiations with the EU on 2005. Recently, it is seen that relations between the EU and Turkey are carried out substantially on the basis of irregular migration management. In particular, irregular immigration commenced on 2011, right after the Syrian crisis, is located in the centre of Turkey-EU relations, which is likely to remain the same in the upcoming period. Based on this fact, it can be easily said that immigration policies will maintain their weight in EU-Turkey relations.