Ürün kirası sözleşmesi
Ususfructuary lease contract
- Tez No: 636731
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
TBK m.357 vd. hükümlerinde düzenlenen ürün kirası sözleşmesi, Roma hukukundan bugüne uzanan, tarihsel kökeni arazi kirasına dayanmakta ise de günümüzde işletme ve hak kiralarını da kapsama alan özel ve tipik bir kira sözleşmesi türüdür. Bu çalışmamızda ürün kirası sözleşmesinin unsurları, hak ve borçları ile sona erme düzeni bütünüyle ele alınarak, olağan kira hukuku düzeniyle arasındaki yakın ilişki vurgulanmaya ve ürün kirası kiracısının korunması hususunda öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede ürün kirası sözleşmesi ile diğer kira akitleri arasındaki yapay ayrımlar incelenerek, kiracının korunması ilkesinin ürün kirası kiracısı bakımından da uygulanması gereği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although, the historical origin of The Ususfructuary Lease which regulated by the Turkish Code of Obligations art.357 ff., that comes from Roman Law to modern-day, based on a lease of land, In these days, it is a typical and special lease contract which includes lease of enterprises and copyrights. In this research, the ususfructuary lease was studied on its elements, rights and obligations and the regime of termination as a whole, and it is tried, to emphasize the close link with ordinary law of lease and to offer a suggestion about the protection of tenant of ususfructuary lease. At this perspective, making research on artificial distinctness which is between ususfructuary lease and other lease contracts, the principle of protection of tenant were studied from the point of view of the implementation of the tenant of ususfructuary lease.