Kent sakinleriyle iletişim oluşturma aracı olarak sosyal medya (Twitter) kullanımı
- Tez No: 636732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türk kentlerinde yerel yönetim sistemi belediye başkanı ve vali tarafından temsil edilen belediye ile valilik organizasyonlarından oluşturulmuştur. İki organizasyonun ayrı ayrı örgüt yapıları, mevzuatları ve yönetsel anlayış farklılıkları, yönettikleri kent için farklı stratejileri ve hizmet üretimini ortaya çıkarmaktadır. Belediye başkanlarının“seçim”, valilerin“atama”yoluyla belirlendikleri yerel yönetim sisteminde her iki kurum örgütsel yapılarında, farklı birim ve belediye meclisleri, il genel meclisleri, bürokratik üniteler, birimler barındırmaktadır. Küreselleşme sürecinde kentlerin uluslararası ilişkiler kurmak zorunda kalmaları, kent yönetimlerinin stratejiler geliştirmesini gerektirmektedir. Ancak sistemin iki kanatlı oluşu, her birinin bu süreçte ortaya çıkardıkları diplomasi ve strateji süreçlerinin izlenmesini zorlaştırmaktadır. Görünürde valilikler de kentin uluslararası ilişkilerinin yoğunlaşmasında belediyeler kadar aktif durumdadır. Ancak KENT YÖNETİMLERİNİN KÜRESELLEŞME BAĞLAMINDA ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM OLUŞTURMA DÜZEYLERİ konusunda literatürde az sayıda inceleme – araştırma bulunmaktadır. Bu makale, belediyeler ile valiliklerin kent adına gerçekleştirdikleri uluslararası ilişkiler çalışmalarını incelemekte ve karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish cities, the local government system is composed of the municipality and the governorship organizations represented by the mayor and the governor. The separate organizational structures, legislation and managerial understanding differences of the two organizations reveal different strategies and service production for the city they run. In the local administration system, where the“election of the mayors is determined by the”appointment in of the governors, both institutions have different units and municipal assemblies, provincial general assemblies, bureaucratic units and units in their organizational structures. The fact that cities have to establish international relations in the process of globalization requires urban governments to develop strategies. However, the fact that the system is biplane makes it difficult to monitor the diplomacy and strategy processes each of which emerges in this process. Apparently, the governorships are as active as the municipalities in the intensification of the city's international relations. However, there are few studies and researches on the international relations and diplomacy levels of city administrations. This article examines and compares the international relations studies carried out by the municipalities and governorships on behalf of the city.