TÜBİTAK 4004 – doğa eğitimi ve bilim okulları destekleme programı projelerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve paydaş görüşlerinin belirlenmesi
Examining TÜBİTAK 4004-nature and science schools program projects in various variables and determining stakeholder views
- Tez No: 636735
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR, PROF. DR. MEHMET ALTAN KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmada TÜBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları destekleme programı kapsamında yapılan projelerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve paydaş görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma kapsamında STEM temelli etkinlikler ile hazırlanan proje uygulamalarının, öğrencilerin astronomiye yönelik ilgilerine, bilimsel süreç becerilerine, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine, robotik tutumlarına, STEM tutumlarına ve STEM uygulamalarına yönelik kalite standartları düşüncelerine etkisi ve paydaş görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2018 ve 2019 proje çağrı dönemlerinde desteklenmeye hak hazanmış iki adet proje sürecini kapsamaktadır. Araştırmaya Kastamonu ili ve ilçelerinde 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 90 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırmada nitel ve nicel yaklaşımlar bir arada kullanılmıştır. Nicel yaklaşımlardan deneysel yöntem olan yarı deneysel tek grup ön test-son test uygulamaları ile tarama yöntemi bir arada kullanılmıştır. Nitel yaklaşımlardan ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak daha önce alan yazında geçerliği ve güvenirliği bulunan birçok ölçek ile araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekler kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak, yarı yapılandırılmış görüşme, grupla çalışma gözlem formu, saha notları, günlükler ve kelime ilişkilendirme formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları analiz edildiğinde, TÜBİTAK 4004 projelerinin öğrencilerin, astronomiye yönelik ilgilerine, bilimsel süreç becerilerine, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine, robotik tutumlarına, STEM tutumlarına ve STEM uygulamalarına yönelik kalite standartları düşüncelerine olumlu yönde etki yaptığı belirlenmiştir. Paydaş görüşlerinin analizinde ise bu projelerin sorunları ve çözüm önerilerine yönelik çeşitli görüşler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the projects carried out within the scope of TÜBİTAK 4004-Nature Education and Science Schools support program in terms of various variables and to determine stakeholder views. In addition, the aim of this study is to examine the effects of project practices prepared with STEM-based activities on students' interest in astronomy, scientific process skills, critical thinking and problem solving skills, robotic attitudes, STEM attitudes and quality standards thoughts for STEM practices. The research covers two project processes that are entitled to be supported in 2018 and 2019 project calls. A total of 90 students attending at the 7th and 8th grades participated in the study in Kastamonu province and its districts. Qualitative and quantitative approaches were used together in the research. One of the quantitative approaches, the experimental method, semi-experimental single group pre-test and post-test applications and survey method were used together. One of the qualitative approaches was the case study method. In the research, many scales with validity and reliability in the field literature and scales developed by the researcher were used as quantitative data collection tools. As qualitative data collection tools, semi-structured interview, group work observation form, field notes, diaries and word association form were used. When the results of the research were analyzed, it was determined that TÜBİTAK 4004 projects had a positive effect on students' interest in astronomy, scientific process skills, critical thinking and problem solving skills, robotic attitudes, STEM attitudes and quality standards thoughts on STEM applications. In the analysis of the stakeholder views, various opinions regarding the problems of these projects and solution suggestions were found.