Konkordatoda imtiyazlı alacaklar
Privileged receivables in concordatum
- Tez No: 636734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile iflasın ertelenmesi kurumu kaldırılmıştır. İflas ertelenmesi kurumunun yerini ise konkordato kurumu almıştır. Hukukumuzda uzunca bir süredir bulunan ancak uygulaması pek görülmeyen konkordato kurumunun bünyesinde çeşitli değişiklikler yapılarak etkin hale getirilmek istenmiştir. Yapılan değişiklikle birlikte konkordato hükümleri incelendiğinde, kanun koyucu tarafından İcra ve İflas Kanunumuzda koruma altına alınan imtiyazlı alacakların, konkordato kapsamında da koruma altına alınmak istendiği görülmektedir. Bu amaca istinaden, kanun koyucu tarafından imtiyazlı alacaklara ilişkin birtakım özel hükümler öngörülmekle birlikte, yapılan değişiklik sonrasında dahi netlik kazanmamış olan hususların olduğu göze çarpmaktadır. Çalışmamızda imtiyazlı alacaklara ilişkin hukukumuzda yer alan düzenlemeler İcra ve İflas Hukuku çerçevesinde anlatılacak olup, ayrıca konkordatoda imtiyazlı alacaklara ilişkin düzenlemeler, doktrin görüşleriyle birlikte değerlendirilerek amaçlanan bu korumanın ne derece hayata geçtiği Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay kararları ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With The Law No. 7101 on the Amendments to the Code of Enforcement and Bankruptcy and Some Laws, postponement of bankruptcy is abolished. Postponement of bankruptcy was replaced by the concordatum procedure. It was intended to make regulations and activate the concordatum procedure, which existed in Turkish Law for a long time but was not common. When the provisions of the concordatum procedure along with the amendments are examined, it can be seen that privileged receivables, which are taken under the protection of our Code of Enforcement and Bankruptcy, are also wanted to be protected within the scope of the concordatum. Based on this, although arrangement of some special provisions regarding privileged receivables by the legislator are envisaged, it is evident that there are issues which have not been clarified even after the amendment. In our study, the regulations in our law regarding privileged receivables will be explained within the framework of the Code of Enforcement and Bankruptcy and the extent to which this intended protection has been put into practice will be examined in the light of the Regional Courts of Justice and the Supreme Court's decisions, by evaluating the amendments on privileged receivables together with the doctrine.