Fen ve sosyal bilim eğitimi gören üniversite gençliğinin mesleklerine yönelik beklentileri üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme
  1. Tez No: 63674
  2. Yazar: NESRİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ekonomilerin ve insanoğlunun gelişmesinde önemli bir yeri olan eğitim basamaklarından biriside üniversite eğitimidir. Fonksiyonel anlamda üniversite eğitimi, çalışma hayatına hazırlanma sürecinin sonudur. İşsizliğin önemli boyutlarda olduğu ülkemizde kişinin kendi yetenek ve isteklerine uygun mesleği seçmesi ve sürdürmesi zordur. Yanlış yapılan meslek seçimi, kişi açısından psikolojik sorunlar yaratır. Toplum açısından ekonomik kayıplara sebeb olur. Bu araştırmada meslek kavramı yanında meslek seçimini etkileyen içsel ve dışsal faktörler ortaya konulmuştur,“insanlar niçin çalışır?”sorusuna cevap aranarak, bireyin üniversite eğitiminden ve mesleklerinden bekledikleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda teorik araştırmamın yanında Fen ve Sosyal Bilini eğitimi gören 1 95 üniversite öğrencisi üzerinde mesleki beklentilerini saptamaya yönelik somlardan oluşan anket uygulanmıştır. Yapılan analizlerle Fen ve sosyal Bilim eğitimi gören üniversite öğrencilerinin mesleklerine yönelik beklentilerinin birbirleriyle benzer ve farklılıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important step in education which en ables economy and society is university education. The functional meoning of university education is the end of the preparing for the working life it is especially so hard to choose the correct end suited profession. Unsuited profession creates psycholigical problems and economical looses to the country. In this research it is tried to explain concept of the profession as well as external and internal factors which infivences choosing the right profession. While we were trying xo find out any respond to the question“Why do people work?”. We also tried to understand what they are expecting from the university education and professions. We make a reseorch among 195 students educating in science and social sciences trying to figure out their expectations and demands of their profession by means of questionaines. While making these analizes we find the similarities and differences between their ideas. Ill