Matematik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme eğilimlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of creative thinking tendencies of prospective mathematics teachers according to some variables
- Tez No: 636753
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmen adaylarının yaratıcılık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme eğilimleri ile sınıf, cinsiyet, kan grubu, en sevilen renk, yazı yazılan el, akademik not ortalaması okul öncesi eğitimi alıp almama ve satranç oynayıp oynamama durumları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim görmekte olan 56'sı birinci sınıf, 69'u ikinci sınıf, 57'si üçüncü sınıf ve 53'ü de dördüncü sınıf olmak üzere toplam 235 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Söz konusu değişkenler ile yaratıcı düşünme eğilimi arasındaki korelasyonu belirlemek amacıyla One Way ANOVA uygulanarak anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında matematik öğretmeni adaylarının yaratıcılık ölçeğinin bütününden aldıkları puanlara göre aritmetik ortalama (¯X= 44,57) olarak hesaplanırken, standart sapma (S = 8,28) olarak elde edilmiştir. Diğer yandan ölçekten alınan minimum yaratıcılık puanının 23,0 ve maksimum yaratıcılık puanının ise 68,0 olduğu tespit edilmiştir. Bu veriler matematik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme eğilimlerinin ortanın üzerinde yaratıcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca t testi sonuçlarına göre incelenen değişkenlerin yaratıcı düşünme eğilimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilirken; birinci sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarının ölçekten aldıkları puanlara göre ortalamaları (¯X=42,21); ikinci sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarının ortalamaları (¯X=45,21); üçüncü sınıfların (¯X=45,61); dördüncü sınıf öğretmen adaylarının ortalamaları ise (¯X=45,13) olarak elde edilmiştir. Özellikle öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme eğilimlerinin sınıflara göre değişmemesi dikkati çekmiştir. Bu araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının yaratıcılıklarının başka değişkenlere göre de incelenmesi, eğitim fakültelerindeki ders programlarına üst düzey düşünme yöntemlerini geliştirmeye yönelik derslerin eklenmesi ve uygulamaya konulması önerilmektedir. Ayrıca matematik öğretmeni adaylarının matematiksel yaratıcılıklarının belirlenmesine yönelik çalışmaların yapılmasının da literatüre katkı sağlayacağı ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the creativity levels of prospective mathematics teachers. In addition, it has been tried to determine whether there is a significant relationship between prospective teachers' creative thinking tendencies and class, gender, blood type, favourite colour, hand used to write, academic grade point average, whether or not they get preschool education and play chess. Scanning method was used in the research. The study group of the research consists of 235 prospective teacher, 56 of whom are first year, 69 are second grade, 57 are third grade and 53 are fourth grade, studying in the Department of Mathematics Education at Kastamonu University Faculty of Education. The data obtained are analyzed using SPSS 22.0 package program. In order to determine the correlation between these variables and creative thinking tendency, One Way ANOVA was applied to investigate whether there is a significant relationship. When the findings obtained as a result of the research are analyzed, the arithmetic mean is calculated as (¯X= 44,57) according to the scores of the prospective mathematics teacher from the whole creativity scale, and the standard deviation was obtained as (S = 8,28). On the other hand, the minimum creativity score obtained from the scale was 23,0 and the maximum creativity score obtained was 68,0. This situation shows that the creative thinking tendencies of the pre-service mathematics teachers are above average. In addition, it was determined that the variables examined according to the t- test results did not have a significant effect on the creative thinking tendency; the average of prospective teachers studying in the first grade according to the scores they got from the scale is (¯X= 42,21); the average of prospective teachers studying in the second year is (¯X= 45,21); third classes (¯X= 45,61); Averages of fourth year prospective teachers were obtained as (¯X= 45,13). It was noteworthy that the creative thinking tendencies of prospective teachers did not change according to the class degrees. As a result of this research, it is recommended to examine the creativity of prospective teachers according to other variables, to add and apply courses to develop higher-level thinking methods in curriculum in education faculties. In addition, it is predicted that the studies on determining the mathematical creativity of prospective mathematics teachers will contribute to the literature.