Kamu ve özel sektör yöneticileri liderlik tarzı algısının müzakere stratejilerine etkisi: Konya ilindeki bankalarda bir uygulama
Leadership style perception of public and private sector managers' effect on the negotiation strategies: An application in banks in Konya
- Tez No: 636754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal hayatın pek çok alanında karşılaşılan müzakere, bir inceleme alanı olarak güncelliğini korumakta, yapılan çalışmalarla müzakerenin iş hayatındaki yeri ve önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Müzakere konusunda yapılan çalışmalarda müzakerede başarı elde edebilme yolunda müzakere süreci yaklaşımları ve müzakere stratejileri önerileri oluşturulmaktadır. Müzakere stratejileri ile bu stratejileri etkileyebilecek faktörlerin tespiti büyük öneme sahiptir. Bireylerin müzakere stratejisi seçimlerini etkileyebilecek faktörlerin tespiti ile müzakereye henüz başlamadan karşı tarafın hangi tarzda müzakere edebileceği hakkında çıkarımlarda bulunmanın mümkün olabileceği düşünülmektedir. Buradan hareketle bu çalışma, iş hayatında astlar ile üstler arasında sıkça yaşanan müzakereler ve üstlerin liderlik tarzları ile müzakere stratejileri arasında söz konusu olabilecek ilişkinin gücü ve yönünün tespiti amacıyla yapılmıştır. Ayrıca müzakerecinin müzakere stratejisi seçiminde etkili olan demografik özelliklerin belirlenmesi de amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında kamu ve özel sektör bankalarında görev yapan banka personeli ve banka müdürlerine iki ayrı anket uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucu elde edilen veriler ışığında kamu ve özel sektör banka yöneticilerinin liderlik tarzlarını tespit etmek için seçilen dört liderlik tarzı ile müzakere stratejilerini tespit etmek için seçilen beş müzakere stratejisi arasında on iki anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca kamu ve özel sektör banka yöneticilerinin liderlik tarzları hakkında çıkarımlarda bulunulmuş, hangi demografik özelliklerinin müzakere stratejilerini etkilediği açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler Müzakere, müzakere stratejileri, liderlik, liderlik tarzları
Özet (Çeviri)
The negotiation, which we encounter in many areas of social life, keeps its current status as a field of examination, and its place and importance in business life are understood better day by day through the studies. In the studies on negotiation, negotiation process approaches and negotiation strategies suggestions are created to achieve success in negotiation. Negotiation strategies and to identify the factors that may affect them have great importance. It is thought that it is possible to make inferences about what style the other party can negotiate before starting the negotiation by determining the factors that may affect the negotiation strategy choices of the individuals. From this point of view, this study was carried out in order to determine the power and direction of the relationship that may arise between the negotiations between subordinates and superiors in business life and the leadership styles of the superiors and negotiation strategies. It is also aimed to determine the demographic features that are effective in the negotiating strategy selection of the negotiator. Within the scope of the study, two questionnaires were applied to bank employees and bank managers working in public and private banks. In the light of the data obtained as a result of the study, twelve significant relationships were identified between the four leadership styles selected to determine the leadership styles of public and private bank managers and the five negotiation strategies selected to determine negotiation strategies. In addition, public and private bank managers have made inferences about their leadership styles and explained which demographic features affect their negotiation strategies. Keywords Negotiation, negotiation strategies, leadership, leadership styles