Sufilerde huzurlu yaşam ve ahlaki olgunluk
Peaceful life and moral maturity in Sufis
- Tez No: 636755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CENGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmanın amacı, önce, Ruhzârî tarikatına mensup olan bireylerin ahlaki olgunluk ve huzur düzeylerini etkileyen faktörleri incelemek ve bu faktörler ile ahlaki olgunluk ve huzur arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır. Sonra, Ruhzârî tarikatı katılımcılarının ahlaki olgunluk ve huzur düzeyleri betimsel açıdan tespit edilerek, bu düzeyleri etkilediği varsayılan bazı demografik değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini incelemektir. Buna göre, konuyla ilgili 40 hipotez geliştirilmiş ve araştırma sonucu ulaşılan bulgulardan hareketle söz konusu hipotezler test edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 23 yaş ve üzeri Çorum, Kırıkkale, Ankara ve İstanbul illerinde yaşayan 5 yıl ve üzeri süredir Ruhzârî tarikatı katılımcısı olan 740 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan demografik özelliklerin bulunduğu“Kişisel Bilgi Formu”, katılımcıların ahlaki olgunluk ve huzur düzeylerini belirlemeye yönelik 5'li Likert tipi“Ahlaki Olgunluk”ve“Huzur Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda demografik değişkenler ile ahlaki olgunluk, demografik değişkenler ile huzur arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık ve ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, her iki yöntemle elde edilen bulgulara göre; katılımcıların ahlaki olgunluk düzeyi ile huzur düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin bulunduğu ve ahlaki olgunluk ile huzur arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkinin olduğu ve ahlaki olgunluğun huzurdaki varyansın % 9'unu açıkladığı saptanmıştır. Bulgular ahlaki olgunluğun huzurun anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Tarikat ritüellerini yerine getirmenin örneklem tarafından sıklıkla kullanıldığı ve bu ritüelleri yerine getirmenin katılımcıların ahlaki olgunluk ve huzur düzeyleri üzerinde pozitif yönlü katkısının olduğu da araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to first examine the factors affecting the moral maturity and peace levels of individuals belonging to the Ruhzari order and to reveal theoretically the relationship between these factors and moral maturity and peace. Then, the moral maturity and peace levels of the participants of the Ruhzârî sufi orders will be determined descriptively and the relationship levels between some demographic variables and the dependent variables that are supposed to affect these levels will be examined. Accordingly, 40 hypotheses on the subject have been developed and these hypotheses have been tested based on the findings of the research. The sample of the study consists of 740 male participants who are 23 years old or over and member of the Ruhzârî sufi orders for 5 years and over from the provinces of Çorum, Kırıkkale, Ankara and Istanbul. As data collection tools,“personal data form”containing demographic characteristics created by the researcher and 5 Likert-type“moral maturity”and“peace scale”have been used to determine the participants 'moral maturity and peace of mind levels. As a result of the study, it has been found that there are statistically significant differences and relationships between demographic variables and moral maturity, demographic variables and serenity. In addition, according to the findings obtained by both methods; It has been found that there is a statistically significant relationship between the participants'level of moral maturity and serenity, and that there is a positive medium-level relationship between moral maturity and serenity, and that moral maturity explained 9% of the variance in serenity. The findings have showed that moral maturity is a significant predictor of peace. It is also among the findings of the study that performing the rituals of the religious order is common among the sample and the positive contribution of these rituals on the moral maturity and peace levels of the participants have been determined.