Basın İş Kanunu'na göre işverenin ücret ödeme borcu ve kapsamı
Employer's payment debt in accordance to Press Labour Code and its scope
  1. Tez No: 636763
  2. Yazar: BERKAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çalışmamızın konusunu Basın İş Kanunu'na göre işverenin ücret ödeme borcu oluşturmaktadır. Basın İş Kanunu kapsamına giren gazeteciler, bu kişilerin yaptığı fikir ve sanat işleri, iş hukuku kapsamında ücret, ücret ekleri ve ücret türleri, basın iş hukukunda çalışma süreleri, fazla çalışma halleri ve bu sürelere ait ücret hak edişleri, yıllık ücretli izin, ücret ve eklerinin gününde ödenmemesi halinde ödenmesi gereken yüzde beş fazlası ile ödeme düzenlemeleri, bu düzenlemelerin Anayasa'ya aykırılık teşkil edip etmediği hususları Yargıtay kararları ve doktrin görüşleri kapsamında incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, Basın İş Kanunu'nun kapsamı, hangi çalışanların Basın İş Kanunu kapsamında gazeteci olarak sayıldığı, gazeteci ile işvereni arasındaki iş sözleşmesi, işveren, işyeri ve işveren vekili kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, ücret kavramı, ücretin kapsamı, ekleri, türleri, işçinin ücreti konusunda yapılmış ve özellik arz eden kanuni düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, hastalık, askerlik, hamilelik, tutuklanma gibi çalışma karşılığı olmayan ücret türlerine, günlük ve haftalık çalışma sürelerine, fazla çalışma hallerine ve hak edilen ücret tutarlarına, yıllık ücretli izne hak kazanma hallerine ve bu durumda ödenmesi gereken ücrete ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, gazetecinin hak kazanmış olduğu ücretin zamanında ödenmemesi halleri ve bunun sonuçları hakkında ayrıntılı inceleme yapılmıştır. Sonuç bölümünde, kimlerin Basın İş Kanunu kapsamında gazeteci olduğuna, iş hukuku kapsamında ücret, ücret türleri ve ücret eklerine, çalışma karşılığı olmayan ücret türlerine, çalışma sürelerine ve fazla çalışma hallerine, yıllık ücretli izne, iii gazetecinin ücretinin zamanında ödenmemesi ve sonuçlarına ilişkin görüşlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the employer's wage payment debt according to the Press Labour Law. Journalist who fall under the scope of the Labour Law, the idea and art works done by these people, wages, wage appendixes and wage types within the scope of labour law, working periods in the press labour law, overtime and wage entitlements for this overtime works, annual paid leave, wages and regulations of five percent surplus payment to be paid in the event that it is not paid on the day, and whether the regulations constitute a contradiction to the Constitution were examined within the scope of Supreme Court decisions and doctrine opinions. In the first part of our study, the scope of the Press Labour Law, which employees are counted as journalist within the scope of the Press Labour Law, the terms of employment contract between the journalist and his/her employer, employer, workplace and employer reprensentative concepts are included. In the second part, the concept of wage, the scope of the wage and its appendixes, types, the sprecial legal regulations made about the wages of the worker are included. In the third part, the types of wages which are not return for work such as illness, military service, pregnancy, detention, daily and weekly working hours, overtime and the amount of wages deserved, situations of entitlement to paid annual leave, and in this case, regulations regarding the wages to be paid. Dördüncü bölümde, gazetecinin hak kazanmış olduğu ücretin zamanında ödenmemesi halleri ve bunun sonuçları hakkında ayrıntılı inceleme yapılmıştır. In the fourth part, a detailed examinations were made about the cases where the journalist is not paid on time and the results. v In the conclusion part, our final opinions regarding who is a journalist under the Press Labour Law, wages, wage types and appendixes, wage types to be paid without working, working hours and overtime, annual paid leave, and the results of the journalist's wages not being paid on time are included.