Salt idari eylem karşısında idarenin sorumluluğu
Administrative liability against purely administrative action
- Tez No: 636764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA TANSUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İdarenin sorumluluğunun ortaya çıkması, belirli şartların bir arada bulunmasına bağlıdır. Bu şartlar, sorumluluk nedeni (idari eylem veya işlem ya da bu işlemin icrası), zarar ve illiyet bağıdır. Hizmet kusuru açısından ise ayrıca kusurun varlığı aranmaktadır. Akademik ilgi açısından ise sorumluluk nedenini ele alan çalışmaların, kusur ve zarar konularını ele alan çalışmalara kıyasla geri planda kaldığı tespit edildiği için çalışmamız, özellikle“salt idari eylemler”açısından alana katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın temel tezi, salt idari eylemin, diğer sorumluluk nedenleri olan idari işlem (ve bu işlemin icrası niteliğinde eylem) ile haksız fiilden farklı görünümlere sahip ve yargılama hukuku açısından farklı kurallara tabi kılınan bir sorumluluk nedeni olduğudur. Böylece, çalışma boyunca idarenin sorumluluğu bağlamında yürütülen tartışmalar, salt idari eylemin merkezde olduğu ve ilgili bölümlerde diğer sorumluluk nedenleriyle mukayese edildiği bir metot izlenerek yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The emergence of administrative liability depends on the coexistence of certain conditions. These conditions which must be met are the reason for liability (an administrative action or an administrative act or enforcement of an administrative act), damage, and causal relation. In terms of liability arising from malfunctioning of the public service, the presence of the defect is also sought. From the perspective of academic interest, our study aims to contribute to the Turkish jurisprudence/literature especially in terms of“purely administrative actions”as it is determined that the studies dealing with the reasons of liability remain secondary compared to the studies dealing with the issues of defect and damage. The main thesis of this study is that purely administrative action is a reason for liability that has different appearances and is subject to different rules in terms of judicial law when it is compared with administrative action (and execution of an administrative act) and tort. Thus, the discussions conducted within the context of the liability of the administration throughout the study was carried out by following a method in which only purely administrative action was at the center and compared with other reasons for responsibility in the relevant sections.