Public-private partnerships in the light of the principles of good governance: Pakistan's case
İyi yönetim ilkeleri ışığında kamu-özel ortaklıklar: Pakistan örneği
  1. Tez No: 636762
  2. Yazar: MUHAMMAD UZAIR HASHMI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kamu-Özel Ortaklıkları (KÖO) 1980'lerde ortaya çıktığından bu yana büyük bir popülerlik kazanmış ve hükümetlerin sık sık tercih ettiği bir tedarik aracı haline gelmiştir. KÖO'ların çok farklı çeşitleri bulunmasına rağmen, akademisyenler bu konuda genellikle iki düşünce okuluna ayrılmaktadırlar. KÖO'ları destekleyenler bunu bir yönetim aracı olarak görürken karşı çıkanlar bunu özelleştirmenin yerine kullanılan bir terminoloji ve dolayısıyla neoliberalizm bir 'kelime oyunu' olarak değerlendiriyorlar. Mevcut KÖO literatürü gözden geçirildiğinde, KÖO'nun siyasi çağrışımları, özellikle de gelişmekte olan ülkelerle ilgili önemli bir araştırma eksikliği gözlenmektedir. Dolayısıyla bu tez, Pakistan'ı örnek alarak yönetişim teorileri, yeni kamu yönetimi ve yönetim ışığında KÖO'nun siyasi yönlerini incelemek amacıyla nitel ampirik bir yaklaşım benimsemektedir. Yarı yapılandırılmış mülakatlar, saha veri toplama aracı olarak işlev görmekte ve görüşme kılavuzu iyi yönetişimin sekiz ilkesine dayanmaktadır. Katılımcılar kamu ve özel sektör, sivil toplum ve akademi olmak üzere dört gruptan oluşmaktadır. Saha verilerinin analizi KÖO modelindeki ve Pakistan'ın siyasi ve idari sistemindeki kritik yetersizlikleri ortaya koymaktadır. Tespit edilen sorunları değerlendirmek adına, tez Pakistan KÖO modelinin yönetimsel, politik ve yasal reformu için önerilerde bulunmaktadır. Araştırma, Pakistan'da KÖO modelinin kısmen iyi yönetişim ilkelerine uygun olduğu sonucuna varmaktadır. KÖO'nun etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayan çok sayıda ekonomik, politik ve idari önkoşul mevcuttur. Bu nedenle, hükümetin yönetim anlayışı KÖO'ların bir yönetişim aracı mı yoksa sadece bir 'kelime oyunu' olarak mı kalacağını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Public-Private Partnerships have gained immense popularity since their inception in the 1980s and have become a preferred procurement tool for the governments. Despite PPPs being widespread, the scholars have divided opinions mainly into two schools of thought about PPPs. The proponents consider it as a governance tool; however, the opponents see it as a substitute terminology for privatization and a 'language game' from the vocabulary of neoliberalism. This dissertation takes a qualitative empirical approach to study PPP in light of the governance approach and the principles of governance by taking Pakistan as a case. The semi-structured interviews serve as the field data collection tool, and the respondents consisted of four groups being the public and private sector, civil society, and academia. The analysis of the field data diagnosed the institutional health and identified the inadequacies in the PPP model of Pakistan. The dissertation gives recommendations for managerial, political, and legal reform of the PPP model of Pakistan. The research concludes that the PPP model of Pakistan partially complies with the principles of good governance. There are multiple economic, political, and administrative prerequisites that ensure the effective implementation of PPP. Hence, the government motives define the trajectory of PPPs towards becoming a governance tool or a mere 'language game.'