Marketing strategy for Erbil Steel Company located in Northern Iraq
- Tez No: 636782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Erbil Çelik Firması'nın pazarlama alanında kullanabileceği en uygun stratejilerin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Erbil Çelik Fabrikası'nda çalışan karar verici ve yetkililer araştırma grubu olarak seçilmiştir. Çalışmada SWOT (GZFT: Güçlü Yönler, Zaaflar, Fırsatlar ve Tehditler) analizi ile, SWOT ve Topsis yöntemlerini beraber kullanan bir hibrid model kullanılarak şirket idarecilerinin kararlarına etki eden faktörler tespit edilmiş, bu yolla şirketin yurt içi ve küresel pazarda başarılı şekilde yer alması ve satış yapması için neler yapılabileceği bilgisi elde edilmeğe çalışılmıştır. Bu araştırmadaki istatistiki popülasyonu oluşturan birey sayısı nispeten düşük olduğundan, istatistiki popülasyonun tüm üyeleri örnek grup olarak seçilerek, toplam 30 kişinin dağıtılan anketi doldurması sağlanmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına ve niceliksel stratejik planlama matrisindeki daha agresif stratejilerin ortalama puanlarının değerlendirilmesine göre, ülkenin güneyinde ve Basra bölgesinde (Umm Qasr Limanı) çelik geliştirme yöntemlerinin geliştirilmesinin rekabette avantaj elde etmek için en etkili yöntem olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the best strategy that can be employed by the Erbil Steel Company in marketing. For this purpose, the decision makers and authorities of the company were selected as the study group. In the study, the SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) analysis and a hybrid model that uses SWOT and TOPSIS methods together were used to determine the factors that influence the decisions of the decision makers of the company in order to gain insight in what the company can do to reach a successful position in domestic and global markets. Since the number of statistical population of this research is limited, in order to complete the questionnaires, all members of the statistical society were selected as sample, of which 30 were determined. The results of the analysis showed that the strategies for the development of steel designs on the southern coast of the country and in the Basra region (Umm Qasr port) special region were ranked first. The basis for assessing the average scores of offensive strategies in the quantitative strategic planning matrix, the strategy for developing steel designs on the southern coast of the country and in the Basra region (Umm Qasr port) Special Area was selected as the best strategy for achieving competitive advantage.