Design and development of a game based eye training program for children with low vision
Az gören çocuklar için oyun tabanlı göz egzersiz programı tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 636789
  2. Yazar: MEHMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, az gören çocukların görme becerilerini iyileştirmek için egzersiz materyali olarak göz hareketleri takibi tabanlı bilgisayar oyunu uygulamalarının tasarım ilkelerini araştırmaktadır. Çocukların görme becerilerini geliştirmek için etkileşimli materyaller sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, analiz, geliştirme, değerlendirme ve test etme ile dokümantasyon ve tartışma olmak üzere tasarım temelli araştırma yöntemi dört aşama halinde uygulanmıştır. Analiz aşamasında, az görenler alandaki uzmanlarla odak grup toplantısı ve görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, az gören çocuklar için mevcut göz egzersiz uygulamalarını anlamak için özel eğitim öğretmenleri ve bir göz doktoru ile görüşmeler yapılmıştır. Tasarım aşamasında, uzman görüşü toplamak ve göz egzersiz oyunları için hikaye tahtaları hazırlamak amacıyla az görenler ve öğretim teknolojisi alanından uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Bunun akabinde, özel eğitim öğretmenleriyle yapılan görüşmeler ve uzman akademisyenlerle yapılan odak grup toplantısı ve görüşmeler ile desteklenen süreç değerlendirmeleri ile iki prototip geliştirilmiştir. Bu adımlardan sonra az gören çocuklar için oyun tabanlı göz egzersiz programının nihai ürünleri tamamlanmış ve göz hareketleri tabanlı oyunlar geliştirmesi için tasarım ilkeleri elde edilmiştir. Değerlendirme ve test etme aşamasında, göz egzersiz programı az gören çocuklar ile yapılan testler ve bu az gören çocukların ebeveynleri, göz doktorları ve uzmanlardan toplanan veriler ile birlikte değerlendirilmiştir. Dokümantasyon ve tartışma aşamasında, az gören çocuklar için göz egzersiz programları geliştirmek amacıyla oluşturulan tasarım ilkeleri tamamlanmıştır. Bu çalışma, göz izleme teknolojisinin az gören kişiler tarafından kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bulgular doğrultusunda, az gören çocuklar için oyun tabanlı göz egzersiz programı tasarlanması ve geliştirmesi için kullanılabilecek tasarım ilkeleri ortaya çıkmıştır. Bu tasarım ilkeleri takip edilerek, az gören çocukların görme keskinliğini ve görme alanlarını geliştirmek için tarama ve nesnelere odaklanma ile tarama ve göz hareketlerini kontrol etme konularında; renk ayrımını, kontrast duyarlılığını ve ışık duyarlılığını dikkate alınarak çeşitli görsel nesneler içeren daha fazla oyun geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study explores the design principles of eye movement-based computer game applications as training material for children with low vision to enhance their vision skills. It aims to provide children with interactive materials to improve their vision. For the study, design-based research was employed in four phases, namely analysis, development, evaluation and testing, and documentation and reflection. In the analysis phase, a focus group meeting and interviews were conducted with experts from the field of low vision. Besides, interviews were conducted with special education teachers and an ophthalmologist to understand the current eye training applications for children with low vision. In the design phase, interviews were conducted with expert academicians from the field of low vision and instructional technology to gather expert opinion and to prepare storyboards for the eye training games. After that, two prototypes were developed by including formative evaluation supported with interviews with special education teachers, and interviews and focus group meeting with expert academicians. After these steps, the final product of the game-based eye training program for children with low vision was finalized, and design principles for developing eye gaze games were gathered. In the evaluation and testing phase, the eye training program was tested with children with low vision, and the data were collected from their parents, ophthalmologists, and expert academicians as summative evaluation. In the documentation and reflection phase, the design principles were finalized for developing eye training programs for children with low vision. This study revealed that eye-tracking technology can be used by people with low vision. The findings revealed design principles for designing and developing a game-based eye training program for children with low vision. By following these design principles, there is a need for developing more games with a variety of visual objects to help children with low vision to enhance their visual acuity and visual field through scanning and focusing on objects and controlling of eye movements as scanning and tracking by considering color discrimination, contrast sensitivity, and light sensitivity.