Konaklama işletmelerinin yönetici-yönetilen ilişkilerinde iletişim stratejileri
- Tez No: 63683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Konaklama işletmelerinin etkili bir şekilde işleyişi büyük ölçüde yöneticiler ile yönetilenler arasındaki iletişime bağlıdır. Çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde yöneticiler ile yönetilenler arasındaki iletişimde, belirli amaçların elde edilmesi için karşılıklı olarak uygulanan yöntemlerin ve davranışların ve bunlarla ilgili etmenlerin araştırılmasıdır. Konu üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, konaklama işletmelerinin yönetimi ve konaklama işletmelerinde iletişim konusuna yer verilmiştir. Burada ayrıca konaklama işletmelerinde örgütsel iletişim konusu ele alınarak biçimsel ve biçimsel olmayan örgüt yapıları ele alınmıştır. İkinci bölümde, öncelikle yönetsel iletişim ve strateji kavramları ele alınarak tanımlanmıştır. Bu kısımda ayrıca konaklama işletmelerinde yönetsel etkinlik bakımından iletişim stratejilerinin öneminin açıklanmasının yanısıra konaklama işletmelerinde iletişim stratejilerini belirleyen ve etkileyen değişkenler tek tek ele alınmıştır. İkinci bölümün son kısmında konaklama işletmelerinin yönetici-yönetilen ilişkilerinde kullanılan başlıca iletişim stratejileri açıklanmaya çalışılmış ve bir örnek model ortaya çıkarılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Kuşadası'ndaki konaklama işletmelerinde çalışan personel, orta ve üst düzey yöneticiler üzerinde yapılmış olan bir anket çalışması yer almış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitality establishments' functioning effectively depends on the communication between superiors and subordinates working in these places. The aim of this study is to research out the behavioral patterns, applied methods and factors which are relevant to these in order to maintain certain objektives in the communication between superiors and subordinates at hospitality establisments. The subject has been considered in there parts. In the first part, managing these institutions and communication in these places have been discussed. The organizational communication at hospitality institutions has been taken into consideration and formal and informal organization structures have been discussed. In the second part, firstly, concepts of managerial communication and strategy have been described. The importance of communicative strategies in relation to administrative efficiency hospitality instutitions has also been explained and the variables that determine and affect the communicative strategies in these institutions have been considered one by one. Secondly, in the last section of this part, main strategies used in the superior-subordinate relations have been tried to be explained and a model has been created. In the third part of this study, there is a questionairre which has been applied to the personnel, middle and high rankind managers at hospitality institutions in Kuşadası and the results obtained have been evaluated.