İnsan kaynakları yönetiminde terfi ve değerlendirme
- Tez No: 63684
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN USAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan kaynakları yönetimi ve onun“kilit rolünü”üstlenen terfi ve başarı değerlendirmenin anlamı, önemi etkileyen fak törler, yöntemler ve ölçütler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaca yöne lik olarak, öncelikle ilgili yazın taranarak insan kaynakları yönetimi kapsamında terfi ve başarı değerlendirmeyi açıklayıcı bir kuramsal bö lüm oluşturulmuştur. Oluşturulan kuramsal bölüm; örgüt yönetimin de, işgörenlerin işindeki rolü, terfi ve başarı değerlendirme ile ilişkileri ve bunların birbirlerini nasıl etkilediğini kapsamaktadır. Terfi ve başa rı değerlendirme açısından insanın işe ilk başlamasındaki rolü, işinde geçirdiği belirli süre ve terfi sonundaki rolü kuşkusuz sürekli değiş mektedir. Bu yüzden, terfi ve başarı değerlendirmenin amacı işgörenin; işe uyumu, dengeli dağılımı geliştirilmesi ve işin layık olana verilmesi dir. Ancak bu şekilde bireysel amaçlarla örgüt amaçları arasında uyum sağlanabilir. Hatta bu hususlar insan kaynakları yönetiminde başarıya ve işletmenin“devamlılığı”amacına katkıda bulunabilir. Çalışmanın kuramsal kısmı“alan araştırması”yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu amaçla araştırma, Ankara'daki 7 kamu ve 12 özel kesim kuruluşunda olmak üzere toplam 514 işgören üzerinde yürütülmüştür. Veriler anket yönetimi ile elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler için öncelikle frekans ve oran analizi yapılmıştır. Bu analizlerle işgörenle rin terfi ve başarı değerlendirme hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. Öte yandan her soru için örgüt kümeleri ile değişkenler arasında an lamlı bir ilişkinin istatistiksel olarak varlığını saptamak için X2 (ki-ka- re) analizi yapılmıştır, önem dereceli sorular ise derecelendirme anali zi ile değerlendirilmiştir.Çalışmanın hipotezi; cinsiyet, öğrenim ve görev durumu ve hizmet süresine ilişkin demografik (kişisel) veriler ile terfi ve başarı değerlen dirmeye yönelik sorular arasındaki ilişki geliştirilen alt hipotezlerle ve X2 (ki-kare) analizi ile sınanmıştır. Tüm analizler kuramsal bilgilerin ışığında ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak genel bir değerlendirme ile kuramsal, araştırma ve yöntemsel eksiklere değinilerek bir terfi-başan değerlendirme motifi oluşturulmuştur. Bunun yanısıra gelecekteki çalışmalara yön vereceği ni umduğumuz önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study made in human resources management is to explain the view and opinions of employees for promotion and performance appraisal, and also to explain their relationships. In relation to this objective, relevant litterature survey was conducted, primarily the factors of production and labor factor, general and human resources management were investigated. Additionally, the role in employees' grouping and classification constitutes the main functions of promotion and performance evaluation; the relationship between promotion and performance appraisal and how these factors affects each other built the theoretical foundation of this study. As an employee, the behaviors displayed at the first steps in employment and the roles played after gaining some experience and promotion on the job affects each other directly. In the domain of human resources management, the main objectives of promotion and performance appraisal are the adaptation of employees to their jobs, the balance of their distribution in the hierarchical positions, improving their skills and giving the right job to the right person. In this way, a harmonious relations between the personnel and the organizational objectives can be established. The meaning of this assertion can be expressed in such a way that success of the human resources mangement and the continuity of the objektive obective for the organization can be realized.The theoretical section of this study is tested by the questionnaire method of attitude survey based upon the 514 employees working at 7 public sector and 12 private sector organizations. These data, firstly be treated with frequency distribution and ratio analysis, so, the personnel opinions and tendencies of the employees about performance evaluation and promotion were carried out to be determined. Demographic, promotion and performance evaluation data were tested by chi-square analysis and the hypothesis of the dissertation were verified for each organization, every question is tested by chi-square analysis. Some of the questions having the degree of importance are analyzed with a rank correlation testing. The findings of each analysis are compared with each other and whether the results are meaningful or meaningless, how they affects each other are investigated in analysis, the opinions of employees about promotion and performance appraisal, how does the demographic data affect promotion and performance appraisal in organization wide are investigated. Finally, the findings obtained from the research results and the academicians opinions are generally evaluated. The meaning and importance of promotion and performance appraisal are evaluated with respect to the employees. Additionally, in this study, in explaining promotion and performance evaluation, theoretical and methodological shortcomings are considered and some suggestions for the future studies on this subject are proposed.The hypothesis of the study with respect to the relations among sex, level of education, job position and length of service demographic data with promotion and performance evaluation are tested by chi- square analysis and developed sub hypothesis. The whole analyses are evaluated in the light of the theoretical data and as comparative.