Fevâ'idü Celîle ve 'İbârâtün Latîfe- edisyon kritik
Fevâ'idu Celîle and 'Ibârâtun Latîfe-critical edition
  1. Tez No: 636839
  2. Yazar: AHMET ENSAR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Arap dili ve Belâgatı alanında sözlük, gramer ve belâgat konularında birçok değerli çalışmaların yapıldığı âşikardır. Çoğu yazma halinde bulunan bu eserlerden faydalanmak okuyucu için hem okuma hem de eserin farklı nüshalarını karşılaştırıp müellifin kaleminden çıkan esas metne ulaşma açılarından zordur. Edisyon-kritiği yapılan çalışmalar incelendiğinde bunların çoğunun gramer ve belâgat alanlarında yoğunlaştıkları; sözlük alanında ise yapılan çalışmaların sınırlı kaldığı anlaşılmaktadır. Bu çalışmayla alana katkı sağlamaya çalışılmış ve“Fevâ'idü Celîle ve 'İbârâtün Latîfe”adlı anonim yazma eserin edisyon-kritiği yapılıp bilime kazandırılmak amaçlanmıştır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; tezin konusu, gayesi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiş; birinci bölümde; Arap dili ve Belâgatı'nda sözlük, sözlük çeşitleri ve terim sözlükleri işlenmiş; ikinci bölümde; tezin temelini oluşturan“Fevâ'idü Celîle ve 'İbârâtün Latîfe”isimli eserin tanıtımı yapılmış; üçüncü bölümde;“Fevâ'idü Celîle ve 'İbârâtün Latîfe”'nin edisyon-kritiği yapılmış metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is obvious that many valuable works are carried out in the field of Arabic language and rhetoric in the fields of dictionaries, grammars and rhetoric. The benefit of these works, which are often written, is difficult for the reader to compare both reading and different copies of the work and reaching the original text from the autor's pen. When studies of critical edition were examined, most of them were concentrated in grammar and rhetoric fields; in the field of dictionary, it is understood that the work done is limited. With this work, it was tried to contribute to the field and it was aimed to make the work“Fevâ'idü Celîle and 'Ibârâtün Latîfe”and the critical edition of the anonymous manuscript. Our study consists of an entrance and three parts. In the entrance part; information about the subject, purpose and method of the thesis; in the first part; dictionaries, dictionary types and term dictionaries are processed in Arabic language and rhetoric; in the second part;“Fevâ'idü Celîle and 'Ibârâtün Latîfe”, which form the basis of the thesis, were promoted; in the third part; the critical edition of“Fevâ'idu Celîle and 'Ibârâtün Latîfe”has been given.