Türkiye'de kooperatiflerin vergilendirilmesi
The Taxation of cooperatives in Turkey
- Tez No: 63685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Kooperatif, ortaklarının belirli ekonomik menfaatleri ile meslek ve ge çimlerine ait ihtiyaçlarını yardımlaşma, dayanışma ve kefalet yoluyla sağlayıp, korumak amacıyla kurulan ortaklıktır. Vergi ise, devletin kamu hizmetlerini yürütebilmek için egemenlik gücüne dayanarak toplumdaki gerçek ve tüzel kişilerden, belli kriterlere göre karşılıksız aldığı ayni ve nakti değerlerdir. Türk Vergi Sisteminde kooperatiflerin vergilendirilmesi esas olarak Kurumlar Vergisi Kanunu ile yapılmaktadır. Kooperatifler gerçek amaçlarına uygun faaliyette bulundukları sürece, Türkiye'de kurumlar vergisinden muaf olacaklardır. Ancak, faaliyetlerine sermaye şirketleri gibi ticari nitelik kazandırdıkları an kurumlar vergisi kapsamında kurum kazançları vergilendirilecektir. Her ne kadar bir kooperatif ticari nitelikte faaliyette bulunmaya başlasa da yaptığı faaliyetlerin bir kısmı ortaklık sözleşmesine uygun nitelikte olacaktır. İşte bu aşamada, ortaklarından esas sözleşmesine uygun faaliyetlerden elde ettiği kazançlar için risturn (geri verme) istisnası sözkonusu olacaktır. Kooperatiflerin Kurumlar Vergisi karşısındaki durumu; muafiyet ve istisna hükümleri geniş olmak üzere tarh, tahakkuk ve tahsil aşamaları ayrıntılı ele alınmıştır. Türkiye'de kooperatif sayısı her yıl artmaktadır. ? Bununla beraber, Türkiye'de son yıllarda genel bütçe vergi gelirleri içinde kurumlar vergisi, dolayısıyla kooperatiflerden alınan verginin oranı ve reel miktarı azalmaktadır. Ayrıca, Türkiye'de diğer vergi gelirlerinde olduğu gibi kurumlar vergisinde de tahakkuk eden vergi miktarına göre tahsil edilen vergi miktarı ve oranı düşmektedir. Türkiye'de ekonomik ve sosyal hayatta çok önemli roller üstlenen kooperatiflerin vergilendirilmesinde özellik arzeden hususların mali mevzuat çerçevesinde irdelenmesi, araştırılması ve ortaya konulması bu tez çalışması ile amaçlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cooperative is a partnership in that partners come together to protect and meet the needs that belong to the significant economic benefits and profession and economic position of the partners with ways of bail, solidatary and collaboration. And tax is real and cash value taken without in return in accord to significant criteria from real and legal induviduals of society by state depending upon its sovereignity power to perform public services. In taxation system in Turkey, the taxation of cooperatives is performed conform with the Copperation income. But; if cooperatives being exempted from cooperation income. Although a cooperative begins commercial activities, some of these activities will conform with the partnership contract. In this stage, because of its profits that gain from partners and commercial activities in compliences with the main cooparatives against the Cooperation Income; exception and exemption jurisdiction at length, imposition, realization and collection levels are held in details. In Turkey, according to the rising number of cooperatives, also the number of cooperatives that charged to cooperation income in each years. In addition to this, in Turkey, in last years cooperation income in general budget tax incomes, consequently the rate and real amount of taxes that takes from the cooperatives are getting decreasing. Also, in Turkey, in cooperation tax amount as in the other tax incomes, collected tax amount and tax rate according to the verified tax amount are decreasing. The significant subject of taxation of cooperatives that have got important roles in economic and social lives in Turkey, are held, examined and put forward among financial laws frame in this thesis. V