İlköğretim okullarında velilerin okul yönetimine katılmaları (İzmir ilinde bir tarama)
- Tez No: 63686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu araştırma, velilerin, ilköğretim okullarında alınmakta olan kararlara katılma durumlarını, katılma isteklerini, karar konularına duydukları ilgilerini ve karar konularındaki yeterliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu konuda velilerin kişisel özellikleri açısından birbirlerinden farklılaşıp farklılaşmadıkları belirlenmiştir. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak,“Karara Katılma Anketi”kullanılmıştır. Ankette karar konulan ile ilgili 53 madde yer almıştır. Anket, İzmir'de küme örnekleme yoluyla belirlenen 10 ilköğretim okulunda öğrencisi bulunan 313 veliye uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlenmesinde aritmatik ortalama, standart sapma, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre veliler, okul yönetimlerine“Hiçbir zaman”katılmamaktadırlar. Öğrencinin basan durumunu bildirme, okulun disiplin kurallanna uyma vb. uzmanlık gerektirmeyen konularda okul yönetimine“Her zaman”katılmak istemektedirler. Ancak velilerin okullarda alınan kararlara katılmaya duyduklan ilgilerinin ve bu karar konulanna katılmadaki yeterliklerinin daha düşük düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine elementary schools ideas about their actual extent of participation in decisions being made in their schools, about their desired extend of participation in those decisions, about the degree of their interest and expertness in various decisional issues and to find out the interrelationships among these ideas and some personal characteristics of the teachers. A questionnaire composed of two parts was administered to collect data. In the first part of the questionnaire, questions about personel characteristics of the parents took place. In the second part of the questionsnaire, there were 53 decisional issues and four questions asking parents ideas about their actual and desired extents of participation and their interest and expertness in these decisional issues. To learn the ideas of the parents a Likert type scale was used. 313 parents in 10 secondly selected elementary schools in İzmir answered the Questionnaire Mean, Standart Deviation, Analysis of Variance and t-test were performed for the statistical analysis of the data. According to the data optained in this study, the parents“never”participate to the school management issues they“always”want to participate to the issues on the student success evaluation and discipline, which do not involve expertnes to these issues are at“some times”level. 3?Yüksek Lisans tezi olarak sunduğum“İlköğretim Okullarında Velilerin Okul Yönetimine Katılmaları (İzmir İlinde Bir Tarama)”adlı çalışmanın tarafımdan, bilimsel ahlak ve geleneklere aykırı düşecek bir yardıma başvurmaksızın yazıldığını ve yararlandığım eserlerin bibliyografyada gösterilenlerden oluştuğunu, bunlara atıf yapılarak yararlanılmış olduğunu belirtir ve bunu onurumla doğrularım. /1997 Yeşim EROYMAK (ESKİCİ)