Arazi ve arsa düzenlemesi uygulamalarında hazine taşınmazları açısından sorunsalın incelenmesi
Investigation of problematics in terms of land and land readjustment immovable properties
- Tez No: 636881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hazine taşınmazları üzerinde ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımız hak sahibidir. Kamu Yararı için Hazine taşınmazlarının etkin bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. 3194 Sayılı Kanun'un 18. maddesine istinaden belediyeler tarafından yapılan imar uygulamalarında sehven veya kasıtlı olarak yapılan işlemler ile Hazine zararı oluşabilmektedir. Hazine hak ve menfaatlerinin korunması açısından yapılan imar uygulamaları titizlikle yapılarak incelenmeli ve Hazine zararı oluşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılan çalışma ile belediyeler tarafından yapılan imar uygulamaları örnek uygulamalar üzerinden irdelenmiş ve sorunsallara ilişkin çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All our citizens living in our country are entitled to treasury properties. It is important to evaluate the treasury immovables effectively for the Public Benefit. In the reconstruction applications carried out by the Municipalities pursuant to the 18th article of the Law No.3194, Treasury damage may occur with the transactions carried out in favour or intentionally. In order to protect the rights and interests of the Treasury, the reconstruction applications should be carefully examined and necessary measures should be taken to prevent the loss of Treasury. In this thesis, the reconstruction applications made by the municipalities were examined through sample applications and it was aimed to develop solutions for the problematics.