Ortaokul öğrencilerinin e-öğrenme platformlarını kullanım niyetine etki eden faktörlerin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Examining the factors affecting the behavioral intention to use e-learning platforms of the secondary school students using the tec
- Tez No: 636882
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknoloji ve internet her alanda olduğu gibi eğitim hususunda da hayatımızı etkilemiştir. Her türlü elektronik cihaz ve teknolojinin aracılığı ile gerçekleşen öğrenme faaliyeti elektronik öğrenme (e-öğrenme) olarak adlandırılmaktadır. Artan mobil cihazlar, sosyal medya, internet platformları, son aylarda dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci de dahil olmak üzere birçok neden e-öğrenme pazarının büyümesinde etkili olmuş ve olmaya da devam edecektir. Alanında uzmanlar ile öğrenme ihtiyacına sahip kişileri buluşturan e-öğrenme platformları ise tam da bu bağlamda önem kazanmış durumdadır. Dolayısıyla insanların bir teknolojinin nihai kullanıcısı olduğu bu gibi durumlarda, o teknolojinin benimsenmesi hayatımızda yer bulması açısından kritiktir. Çeşitli yaş grubundan çeşitli ilgi alanlarına ve öğrenme ihtiyaçlarına sahip insanların bu e-öğrenme platformlarını kullanma ve kullanmaya devam etme motivasyonlarını da çeşitli faktörler etkilemektedir. Bu sebeple bu konularda yapılan teknoloji kabul ve kullanımını irdeleyen çalışmalar da önem kazanmış durumdadır. Literatürde bu konuları kapsayan, çeşitli yaş gruplarına hitap eden çalışmalar olmasına karşın ortaokul öğrencileri özelinde çalışmalara fazla rastlanmamıştır. Ayrıca ülkemizde e-öğrenme platformlarının son yıllarda sıkça adı duyulmasına karşın bunların kabul ve kullanımını irdeleyen çalışmalara denk gelinmemiştir. Bu çalışmanın da ana amacı, ortaokul öğrencilerinin e-öğrenme platformlarının kullanım niyetine etki eden faktörleri ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerini anlamaktır. Bu amaçla bu çalışmada e-öğrenme platformu olarak, Youtube aracılığıyla ortaokul öğrencileri için liselere geçiş sınavlarına hazırlık videoları üreterek yola çıkan ve ülkemizde popülerliğe kavuşmuş çevrimiçi ders sağlayan e-öğrenme platformu olan Tonguç Akademi seçilmiştir. Çalışmada teknoloji benimsenmesi konusunda yaygın olarak kullanılan Teknoloji Kabul Modeli temel alınmış ve bu modelden gelen algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı ve kullanım niyeti faktörlerine, bilişsel kapılma faktörü, içerik zenginliği ve sosyal etki faktörleri ilave edilerek zenginleştirilmiştir. Bu 6 faktör arasındaki ilişki literatür temel alınarak kurulmuş ve toplamda 7 adet hipotez oluşturulmuştur. Ortaya konan bütünleşik modeli test etmek amacıyla oluşturulan anket ortaokullara gönderilmiştir. Toplamda 221 adet anket dönüşü sağlanmıştır. Toplanan anket sayısının beklenen miktardan az olmaması ve verinin normal dağılıma uygun olmaması sebebiyle araştırma modeli, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilmiş ve analiz için SmartPLS (vers. 3) yazılımından yararlanılmıştır. Modeldeki ilişkilerin test edilmesinden önce ölçüm modellerinin geçerlilik ve güvenilirliği test edilmiştir. İncelenen değerler doğrultusunda hem biçimlendirici hem yansıtıcı ölçüm modelleri geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Yapısal model incelendiğinde, tüm ilişkiler istatistiki açıdan anlamlı çıkmıştır yani tüm hipotezler desteklenmiştir. Özetle, ortaokul öğrencilerinin e-öğrenme platformlarını kullanım niyetinin, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve sosyal etki tarafından; algılanan kullanım kolaylığının, bilişsel kapılma tarafından; algılanan faydanın ise içerik zenginliği, bilişsel kapılma ve algılanan kullanım kolaylığı tarafından açıklandığı ortaya konmuştur. Ayrıca bilişsel kapılmanın ve içerik zenginliğinin kullanım niyetine olan dolaylı etkisi de istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur. Kurulan model ise ortaokul öğrencilerinin e-öğrenme platformunu kullanma niyetinin %72,4'ünü açıklamıştır. Ayrıca bu bilgiler doğrultusunda, bu çalışmada, etkili ve etkin bir e-öğrenme platformunda bulunması gereken hususlardan ve bir platformun oluşum sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology and the internet affect our lives in education as well as in every field. The learning activities that take place through all kinds of electronic devices and technology are called electronic learning (e-learning). Various reasons, including increased usage of mobile devices, social media, internet platforms, and the COVID-19 pandemic, have been and will be effective in the growth of the e-learning market. In that context, e-learning platforms that bring together experts in their fields and people who need learning about specific topics, have gained importance. Therefore, in such cases where people are end-users, it is critical to people's adoption of technology for the technology to take place in our lives. Due to the increasing attention of students, trainers, educational institutions, and system designers, making those platforms more effective and efficient became more important. The motivation of people of diverse age groups with numerous interests and learning needs to use and continue to use those e-learning platforms is influenced by various factors. For that reason, studies examining underlying factors of acceptance and usage of technology are also crucial. Although there are studies in the literature that cover those topics and address different age groups, studies for secondary school students are not common. In addition, although the e-learning platforms have been frequently known in recent years in Turkey, studies examining their acceptance and usage are quite limited to our knowledge. The main purpose of that study is to understand the factors affecting the behavioral intention of secondary school students to use e-learning platforms and the relations of the factors with each other. For that reason, Tonguç Academy, the e-learning platform that has gained popularity in Turkey by providing online video courses in Youtube for secondary school students who prepare for the high school examination, is chosen as an e-learning platform for that study. The Technology Acceptance Model, which is widely used in technology adoption, is taken as a base model for the study and enriched by adding cognitive absorption, content richness, and social influence factors. Based on the literature, the relationship between these six factors was formulated, and a total of 7 hypotheses were proposed. The Technology Acceptance Model, developed in 1989 by Fred D. Davis and has been one of the technology adoption theories, to understand the underlying factors of usage and behavioral intention to use of specific technology, has been used in various fields since the development of the theory. Cognitive absorption, developed in 2000 by Ritu Agarwal and Elena Karahanna, is described as a condition deep involvement with technology. Cognitive absorption is a second-order construct consist of five dimensions (temporal dissociation, focused immersion, heightened enjoyment, control, and curiosity), and it is detected as a predictor of perceived ease of use and perceived usefulness. Content richness, being a second-order construct consist of three dimensions (relevance, timeliness, and sufficiency), is defined by an abundance of learning resources content and stated as a predictor of perceived usefulness. Social influence refers to the degree of importance and influence of the other's beliefs/thoughts on the use of a particular technology, system, or method on the individual's own intention to use. It is determined as a predictor of behavioral intention to use for the proposed model. The survey, build to analyze the proposed model, was sent to secondary schools. The survey consists of 7 demographic questions and 44 five-point Likert questionnaire items. Two hundred twenty-one valid answers were collected. Participants of the study according to gender are 103 men and 118 women, and the distribution of the participants according to the classes is close to each other, there are the most 8th-grade students with 28.51%. Participants are between 10 years old (9.5%) and 14 years old (21.27%). Owing to the reasons that the low number of data and the data not being suitable for normal distribution, the research model was examined with the Partial Least Squares Structural Equation Modelling, and SmartPLS (version 3) software is used for analysis. For testing the model, a two-step approach, including measurement model and structural model, is used. Before the structural model assessment, measurement models were tested. As the research model has first-order and Type-II second-order measurement models, the validity and reliability of both formative and reflective measurement models are analyzed. Internal consistency, convergent validity, and discriminant validity values, collinearity between indicators and significance of factor loadings and factor weights are checked, and all types of measurement models are found valid and reliable. As a result of the structural model assessment, all hypothesis is supported. Behavioral intention to use of e-learning platform of secondary school students is explained by 72.4 % by the proposed model. According to the results, perceived ease of use, perceived usefulness, and social influence positively affect secondary school students' behavioral intention to use e-learning platforms. The effect of perceived usefulness on the behavioral intention to use is found to be relatively higher than other factors. Moreover, cognitive absorption explains the perceived ease of use, and perceived usefulness is explained by cognitive absorption and content richness. On the other hand, the indirect effects of cognitive absorption and content richness on the behavioral intention to use are also found statistically significant. Additionally, in light of that information, the points that should be included in an effective and efficient e-learning platform and the subjects to be considered in the process of creating a platform are mentioned in the last part of that study. Particularly, recommended points are given to the attention of people who will design and who want to develop existing e-learning platforms, or designers, teachers, educators, and experts who will produce educational content through websites such as Youtube. Furthermore, recommendations for possible future research are explained in the same part. It should not be forgotten that students, who are the essential shareholders of education are one of the most valuable sources of every part of society. For that reason, a well-educated generation is one of the vital factors in the development of all other sectors, that is, the progress of the whole society. Keeping in step with the developing world is vital in the education sector as in every sector. Moreover, the existence of alternative educational platforms that students can like will increase their interest in education, and thus it will make an important contribution in raising the generations where the future of the world is entrusted.