Farklı çatı ve saçak eğimlerine sahip beşik çatılı binalar üzerindeki akış alanlarının sayısal incelenmesi
Numerical investigation of flow fields on buildings with gable roof having different roof and eave slopes
- Tez No: 636969
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, çatı eğim açısının 15°, 30° ve 45° ve saçak eğim açısının 0°, 15°, 30°, 45° ve 60° olduğu beşik çatılı bina modelleri etrafında sürekli rejimdeki üç boyutlu akış alanları, Reynolds sayısının 40000 değeri için Standard k-ε, RNG k-ε ve Realizable k-ε türbülans modelleri ile hesaplanmıştır. Çatı ve saçak eğim açılarındaki değişikliğin akış alanı üzerindeki etkisi, hesaplanmış akış görüntüleri, modeller etrafında ortalama hız ve türbülans profilleri ve model yüzeylerinde ortalama basınç katsayısı dağılımları şeklinde incelenmiştir. Sayısal çözümlerde rüzgar geliş açısı 90° olarak dikkate alınmıştır. Bina modellerinde sağlanan geometrik değişiklikler akış alanlarında ve yüzey basınç dağılımlarında farklılık oluşturmaktadır. Yüzey basınç dağılımlarındaki farklılıklar çatı ön yüzeylerinde ve saçak yüzeylerinde ortaya çıkmaktadır. En kritik negatif pik basınç katsayıları 15° eğimli çatıların sırtlarında oluşmaktadır. Saçak eğim açısı arttıkça çatı ön yüzeylerindeki pikler arasındaki fark azalmaktadır. Üç farklı türbülans modeliyle hesaplanan sayısal sonuçlar birbirine yakın olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the three-dimensional flow fields in the steady state around the building models with gable roof where the roof pitch angle is 15°, 30° and 45°, and the eave pitch angle is 0°, 15°, 30°, 45° and 60° were computed for the 40000 value of the Reynolds number with Standard k-ε, RNG k-ε and Realizable k-ε turbulence models. The effect of the change in roof and eave slope angles on the flow field was investigated as calculated flow images, mean velocity and turbulence profiles around the models and mean pressure coefficient distributions on the model surfaces. In numerical solutions, wind angle of incidence is considered as 90°. Geometric changes in building models create differences in flow structures and surface pressure distributions. Differences in surface pressure distributions occur on the windward roof and eave surfaces. The most critical negative peak pressure coefficients are formed on the ridges of 15° inclined roofs. The difference between the peaks on the windward roof surfaces decreases as the angle of the eaves inclination increases. The numerical results calculated by three different turbulence models are close to each other.