Dinamik parti büyüklüğü problemleri için karar destek algoritmaları
Decision network algorithm for dynamic lot size problems
  1. Tez No: 637014
  2. Yazar: CEVRİYE GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, tek ve çok aşamalı üretim sistemlerinde parti büyüklüklerinin belirlenmesi için şebeke teorisindeki kritik yol analizine benzer karar şebekesi algoritmaları geliştirilmektedir. Önce tek aşamalı yok satmalı dinamik parti büyüklüğü problemleri için karar şebekesi algoritması verilmektedir. Verilen algoritma ve Zangwill in dinamik programlama algoritması için bilgisayar programları yazılarak sayısal uygulamalardaki işlem sayısı ve/veya CPU zamanları karşılaştırılmaktadır. Çözümün teklif edilen algoritma ile daha kolay ve daha az işlem sayısıyla elde edildiği görülmektedir. Sonra önerilen algoritma genişletilerek çok aşamalı üretim sistemlerinde sırasıyla yoksatmasız ve yoksatmalı dinamik parti büyüklüklerini belirlemek üzere iki karar şebekesi algoritması sunulmaktadır. İşlem sayısının bu algoritmalarda Zangwill in dinamik programlama algoritmalarından daha az olduğu belirlenmektedir. Bu çalışmada geliştirilen karar şebekesi algoritmaları etkin olmalarının yanında problemin analizinde gözle takip edebilme kolaylığını sağlamakta böylece etkileşimli karar destek sistemi olarak yönetime faydalı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, Decision Network Algorithms that are similar to the ciritical analysis used in network theory are developed to determine lot sizes of both single stage and multistage production systems. First, a Decision Network Algoritmh is given for single stage dynamic lot size problem with backlogging. Numbers of operations and/or CPU times in numerical illustrations are compared by writting computer programs for given algorithm and Zangwill's dynamic programming algorithm. It is shown that the solution is optained more easily and in shorter time by this algorithm. Later, two Decision Network Algorithms are presented by enlarging the proposed algorithm to determine dynamic lot sizes with and without backlog respectively in multistage production systems. It is determined that the number of operations is less in the algorithms than Zangwill's dynamic programming algorithms. In addition to their effectivenes, Decision Network Algorithms developed in this work facilitate observation so it is useful to management as being interactive decision support systems.