Üçüncü basamak dahiliye yoğun bakım ünitesinde 2017-2018 yılları arasında yatırılan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients hospitalized in the 3rd. level internal medicine intensive care unit between 2017-2018
- Tez No: 637066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yoğun bakım hizmeti; bir ya da daha fazla organ veya organ sistemlerinde oluşan yetmezliklerin tanı ve tedavisi için uygulanan hasta bakım yöntemlerini içerir. Yoğun bakımlarda amaç, hastaların morbidite ve mortalitelerini azaltmaktır. Çalışmamızda, yoğun bakımda takibi yapılan hastaların İç Hastalıkları Bilim Dallarına göre yatış sıklıkları ve nedenleri, demografik özellikleri ve yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. 1.Aralık. 2017- 1. Aralık 2018 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan 691 hastanın 399'u erkek (%57,7), 292'si (%42,3) kadındı. Hastaların 361'inin (%52,2) servise devredildiği, 303'ünün (%43,8) ex, 27'sinin (%3,9) taburcu olduğu tespit edildi. Hastaların sıklık sırasına göre gastroenteroloji, nefroloji, hematoloji, medikal onkoloji bölümlerine yatırıldığı tespit edildi. Hastaların yatış nedenlerine göre en sık gastrointestinal sistem kanaması, solunum yetmezliği, akut böbrek hasarı, septik şok tanıları ile yatırıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Intensive care service; It includes patient care methods applied for the diagnosis and treatment of deficiencies occurring in one or more organs or organ systems. The purpose of intensive care is to reduce the morbidity and mortality of the patients. In our study, the frequency and causes of hospitalization, demographic characteristics and factors affecting intensive care mortality were evaluated according to the Internal Medicine Departments of the patients who were followed up in the intensive care unit. 1st of December. Between 2017 and 1. December 2018, 391 of 691 patients (57.7%) and 292 (42.3%) were female, who were hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit of the Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine. It was determined that 361 (52.2%) of the patients were transferred to the service, 303 (43.8%) were ex and 27 (3.9%) were discharged. It was determined that the patients were hospitalized in gastroenterology, nephrology, hematology, and medical oncology departments in order of frequency. It was determined that the patients were hospitalized with the diagnosis of gastrointestinal bleeding, respiratory failure, acute kidney damage, and septic shock most frequently according to their hospitalization reasons.