Alman tipi lahana turşusu fermantasyonu sırasında bazı insektisitlerin değişiminin incelenmesi
A research on the changes of some insecticides during sauerkraut fermentation
- Tez No: 637067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarımsal üretim aşamasında lahanalarda zararlı güvelerin mücadelesi için kullanılan Türkiye'de ruhsatlı üç insektisitin kalıntılarını lahana turşusu örneklerinde 14 günlük fermentasyon süresi boyunca izlemektir. Bu çalışmanın hipotezi,“Lahana turşusu üretmek için uygulanan farklı fermantasyon süreçlerinin lahanada bulunan insektisit kalıntılarının parçalama sürecini etkileyebileceği”yönünde oluşturulmuştur. Bu amaçla, lambda-cyhalothrin, malathion ve chlorpyrifos-methyl ile kirletilmiş taze lahana yaprakları, Alman tipi lahana turşusu olarak hazırlanarak, ortama starter ilave (Lactobacillus plantarum'un 112 suşu) ederek veya startersiz (doğal-spontan) olarak fermantasyona tabi tutulmuştur. İnsektisit parçalanma süreçlerinde fermentasyonun etkisini ortaya koymak amacıyla yine aynı insektisitlerle kirletilmiş ve işlem görmeden taze bir şekilde vakumlanmış lahana yaprakları kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Fermentasyon süresi boyunca lahana turşusu örneklerinde pH, asitlik ve tuz değişimi ile mikrobiyal gelişme periyodik olarak izlenmiştir. Aynı günlerde kontrol grubu ve turşu örneklerinin insektisit kalıntıları LC-MS-MS cihazı kullanılarak tespit edilmiştir. Chlorpyrifos-methyl ve malathion ile kirletildikten 14 gün sonra, bu insektisitlerin parçalanma oranı kontrol örneklerinde sırasıyla %69 ve %98 iken; starterli ve doğal fermente lahana turşusularında bu oran sırasıyla %12 ve %59, %31 ve %34 olarak tespit edilmiştir. Lambda-cyhalothrin ile kirletilen tüm muamele ve kontrol örneklerinde %13-19 oranında bir azalma görülürken, bu azalma oranı istatistiki anlamda önemli bulunmamıştır. Ayrıca, lahana turşusu fermentasyonu sırasında laktik asit bakterisi varlığının pH düşüşünü hızlandırdığı (≤4) ve buna bağlı olarak malathion ve chlorpyrifos-methyl parçalanmasının yavaşladığı görülmüştür. Bunlara ek olarak, aynı fermentasyon koşullarında farklı insektisitlerin farklı stabilite özellikleri gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to monitor the degradation of three insecticides licensed for the control of cabbage moths during the 14-day fermentation period of sauerkraut samples. The hypothesis of this study is that the different sauerkraut fermentation processes could affect the degradation process of the insecticides. For this purpose, the fresh cabbage leaves polluted with (lambda-cyhalothrin, malathion and chlorpyrifos-methyl) were left for fermentation with and without (natural) starter addition (Lactobacillus plantarum 112), and vacuum packed as control under laboratory conditions. The pH, total acidity and salt values and microbial growth were periodically monitored in sauerkraut samples during the fermentation period. In same days, the insecticide residues were detected in control and treatment samples with LC-MS-MS. In control samples, the degradation of chlorpyrifos-methyl and malathion were higher with rates of 69 and 98%, respectively, compared with the sauerkraut samples (12 and 59%; 31 and 34%, respectively) 14 days after the insecticide pollution. At the end of fermentation (14 d), no significant reduction in lambda-cyhalothrin was detected in both treatments and control (13-19% reduction). The current study demonstrated that the presence of the lactic acid bacteria in the sauerkraut fermentation accelerated pH decline (≤4.0) and these fermentation conditions decelerated the degradation of malathion and chlorpyrifos-methyl. The results showed that, the stability of different insecticides varied during same fermentation processes.