İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisinde biyolojik ajan tedavisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of biological agent treatment in inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 637068
  2. Yazar: HATİCE METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUNCER TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalıkları (İBH), Crohn Hastalığı (CH) ve Ülseratif Kolit (ÜK) olmak üzere iki klinik başlık altında tanımlanır. Bu hastalıklar gastrointestinal traktı etkileyen, kronik, tekrarlayıcı ve progresif olan inflamatuar durumlardır. İnfamatuar bağırsak hastalığının etiyolojisi büyük ölçüde bilinmemekle birlikte, son araştırmalar bireyin genetik duyarlılığının, dış ortamının, bağırsak mikrobiyal florasının ve immun sistem yanıtının İBH patogenezine dahil olduğunu göstermiştir. İBH'da tedavinin amacı, indüksiyon oluşturup bunun devamını sağlamak ve komplikasyonları önlemektir. Biyolojik ajanlar, remisyonun sağlanması ve idame ettirilmesinde çok etkilidirler. Tez çalışmasında amacımız, 52 haftalık biyolojik ajan kullanımı sonrası hastalarda klinik ve endoskopik remisyon oranlarının tayinidir. Bu amaçla, tez çalışmamıza; infliximab, adalimumab, vedolizumab ve sertolizumab biyolojik ajanlarından birini, bir yıl süre ile tedavi olarak kullanan 113 İBH olan hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 68'i Crohn, 45'i Ülseratif Kolit tanılıdır. Hastalık tanı yaşları Crohn hastalarında 30,62 (min-maks:10-66), Ülseratif kolit hastalarında 37,80 (14-67) olarak hesaplanmıştır. Crohn hastalarının %45,6'sı (n=31) kadın; %54,4'ü (n=37) erkektir. Ülseratif Kolit hastalarının %42,4'si (n=19) kadın; %57,8'i (n=26) erkektir. Tez çalışmamızda 113 hastadan 83'ü tedavi sonrası klinik remisyondaydı (%74,7). Crohn hastalarında klinik remisyon oranı %77,2 (n=51) ve Ülseratif kolit hastalarında klinik remisyon oranı %71,1 (n=32) olarak ölçüldü. Sonuç olarak, çalışmamızda orta ve şiddetli inflamatuar bağırsak hastalıklarında anti-TNF tedavisinin etkin ve güvenilir olduğu gösterilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) is defined under two clinical titles as Crohn's Disease (CD) and Ulcerative Colitis (UC). These diseases are chronic, recurrent and progressive inflammatory conditions affecting the gastrointestinal tract. Although the etiology of inflammatory bowel disease is largely unknown, recent research has shown that the individual's genetic sensitivity, external environment, intestinal microbial flora, and immune system response are involved in IBD pathogenesis. The purpose of treatment in IBD is to create and maintain induction and prevent complications. Biological agents are very effective in providing and maintaining remission. Our aim in the thesis is to determine the clinical and endoscopic remission rates in patients after 52 weeks of biological agent use. For this purpose, to our thesis; 113 patients with IBD using one of the infliximab, adalimumab, vedolizumab and sertolizumab biological agents as a treatment for one year were included. 68 of these patients are diagnosed with Crohn and 45 with Ulcerative Colitis. Disease diagnosis ages were calculated as 30.62 (min-max: 10-66) in Crohn's patients and 37.80 (14-67) in ulcerative colitis patients. 45.6% (n = 31) of Crohn's patients are women; 54.4% (n = 37) of them are men. 42.4% (n = 19) of ulcerative colitis patients are women; 57.8% (n = 26) are men. In our thesis study, 83 of 113 patients were in clinical remission after treatment (74.7%). The clinical remission rate was 77.2% (n = 51) in patients with Crohn's disease and 71.1% (n = 32) in ulcerative colitis patients. As a result, in our study, it has been shown that anti-TNF treatment is effective and reliable in moderate and severe inflammatory bowel diseases.