Doğu Karadeniz bölgesinde ulaştırma açısından lojistik üs yerlerinin seçiminin araştırılması
Investigation of the selection of logistic base places for transportation in Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 637081
  2. Yazar: GÖKNUR BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Lojistik merkezler ülkelerin gelişmişlik sıralamasında son yıllarda önemli bir rol almıştır. Uluslararası rekabette ülkelerin birbirlerinden üstün olmalarını sağlayan lojistik merkezlerin Türkiye'de ki gelişlimi Dünya standartları seviyesine ulaşmaya başarmıştır. Bu çalışmada Doğu Karadeniz bölgesinde bir merkezin olmasının ekonomik açısından katacağı değeri bu merkezin yer seçiminde ulaştırma faktörünün ağırlıklı etkisi göz önüne alınarak incelemesi yapıldı. Yer seçimde Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak ticaret, taşımacılık, nüfus ve sanayi kriterlerinin değerlendirmesi yapıldı. Bölge illerinin belirtilen kriterlere göre irdelemesi yapıldığında en uygun yere sahip ilin Trabzon olduğu ve bu kriterler içinde lojistik merkez yer seçiminde ulaştırmanın etkisinin büyük bir paya sahip olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca olası bir demiryolu ağının bölge illerinden olan Trabzon'a gelmesinin lojistik merkez kurulma öncelerini nasıl etkileyeceği incelenip eksik olan bu ulaştırma modunun başta bölge olmak üzere ülke için de büyük getirileri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In the international competition logistics centers have played an important role in development ranking of countries and the progress of the logistics centers in Turkey has managed to reach the level of world standards in recent years. In this study, the economic added value of the existence of a center in the Eastern Black Sea region was analyzed by considering the weighted effect of the transportation factor in the location selection of this center. Evaluation of trade, transportation, population and industry criteria were made by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. When the provinces of the region are examined according to the specified criteria, it is concluded that the province with the most suitable location is Trabzon and the effect of transportation in the selection of the logistics center location within these criteria has a large impact. In addition, it was determined how the transportation of a possible railway network to Trabzon, which is one of the regional provinces, will affect the priorities of establishing a logistics center.