Melazmalı hastalarda demografik ve klinik özelliklerin hastalık algısına ve güneşten korunma davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 637080
  2. Yazar: ECEM CANTÜRK NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Melazma; tedavilere dirençli seyreden, hastalar için ciddi bir kozmetik sorun haline gelen ve yoğun emosyonel, psikolojik stres yaratan yüz yerleşimli bir hiperpigmentasyon hastalığıdır. Melazmanın tedavisinde ve önlenmesinde temel basamak ultraviyole (UV) maruziyetini azaltmak yani hastanın güneşten korunma davranışını geliştirmesini sağlamaktır. Ayrıca hastanın birey olarak hastalığına ilişkin algısı ve değerlendirmeleri yaşam kalitesini ve tedavi uyumunu belirleyici bir unsur olduğundan bu tez çalışmasında melazmalı hastalarda demografik ve klinik özelliklerin hastalık algısı, yaşam kalitesi ve güneşten korunma davranışlarına etkisini değerlendirmek; ayrıca güneşten korunma davranışı ve hastalık algısı ile bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlandı.Araştırmamızda; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği'ne Aralık 2018-Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran, melazma dışında fasyal dermatozu ve deri kanseri öyküsü olmayan, son bir ay içerisinde melazmaya yönelik herhangi bir tıbbi tedavi almayan ve soruları anlayabilme cevaplandırabilme yetisi olan 18 yaş ve üzerindeki 150 melazma hastası değerlendirildi. Hastaların kişisel özellikleri ve hastalıkla ilgili verilerini içeren hasta bilgi formu yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Hastaların yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, medeni hali, gelir durumu gibi sosyodemografik verileri, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, etiyolojide rol oynayabilecek faktörler (oral kontraseptif kullanımı, gebelik durumu, ailede melazma öyküsü, güneş maruziyeti, menapoz durumu, bilinen kronik hastalık, kullandığı ilaçlar, kullandığı kozmetikler, sir/epilasyon/kozmetik işlem yaptırma öyküsü gibi) kaydedildi. Hastaların melazma ile uyumlu lezyonları klinik muayene ile değerlendirilerek sentrofasiyal, malar ve mandibuler olmak üzere üç alt tipte gruplandırıldı. Melazma klinik şiddetinin belirlenmesi için Melazma Alan Şiddet İndeksi (MAŞİ) skorları 0-48 arasında puanlama yapılarak hesaplandı. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için melazmaya özgü geliştirilmiş olan Melazma Yaşam Kalite Ölçeği (MYKÖ) kullanılmıştır. Hastaların deri tipleri Fitzpatrick sınıflandırmasına göre belirlendi ve 1-6 arasında skorlandı. Hastalık algısını değerlendirmek için Hastalık Algısı Ölçeği'nde (HAÖ) 'hastalık hakkındaki görüşleri' boyutu ve 'hastalık nedenleri' boyutu kullanılarak kişilerin hastalığına ilişkin yorumu, algısı ve değerlendirmeleri araştırıldı. Hastaların güneşten korunma davranışları değerlendirilirken 'hiçbir zaman', 'nadiren ve bazen', 'sık sık ve daima' şeklinde üç grupta analiz edildi. Hastaların güneşten korunma konusundaki kararlılığını değerlendirmek için 'yarar algısı' ve 'zarar algısı' boyutlarından oluşan Karar Alma Ölçeği (KAÖ) kullanıldı. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve çözümlenmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Melasma, which is highly resistant to treatments, creates serious cosmetic problems for patients and forms intense emotional and psychological stres on patients, is a facial hyperpigmentation disease. The main step in the treatment of melasma is to reduce ultraviolet (UV) exposure means to encourage the patient's sun protection behaviour. Furthermore; since patient's perception and evoluations about the illness as an individual is a determining factor in the quality of life and treatment compliance in this thesis, we aimed to evaluate the effect of demographic and clinical features on illness perception, quality of life and sun protection behaviors in melasma patients and to investigate sun protection behavior, illness perception and the relationship between them. Our research evaluated 150 Melasma patients applied to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Dermatology between the dates November 2018 to December 2019, aged 18 years and older who had no history of facial dermatosis and skin cancer other than melasma, did not receive any medical treatment for melasma in the past one month and were capable of answering questions. The information form which includes the patient's demographic data and clinical findings was filled with face to face interview technique in this study. Sociodemographic data of patients such as age, gender, occupation, educational status, marital status, income status, disease onset age, disease duration, factors that may play a role in etiology (oral contraceptive use, pregnancy status, family history of melasma, sun exposure, menopause status, know chronic disease, drugs used, cosmetics used, epilation history) were questioned. Melasma lesions of the patients were grouped into three subtypes: centrofacial, malar and mandibular, by clinical examination. Melasma Area Severity Index (MASI) scores were calculated between 0-48 in order to determine the clinical severity of melasma. Melasma Quality of Life scale (MELASQOL) developed specifically for melasma was used for quality of life assessment. The skin types of the patients were determined according to the Fitzpatrick classification and scored between 1-6. In order to evaluate the patients' illness perception, interpretation and evaluation about the disease were investigated by using Illness Perception Questionnaire(IPQ) which composed of Illness Perception and Causal Attribution Dimension. While evaluating the sun protection behaviors of the patients, they were analyzed in three groups as 'never', 'rarely and sometimes', 'frequently and always'. Decisional Balance Scale, DBS (Pros and Cons) was used to evaluate patients' determination for sun protection. SPSS 20.0 program was used to evaluate and analyze the data obtained as a result of the study. In statistical evaluations p < 0.05 was considered significant. 97.3% (n: 146) of the patients participating in the study were female and 2.7% (n: 4) were male. 56.7% (n: 89) of all patients stated that they use sunscreen 'frequently and always'. As the age of melasma onset increased, the mean scores of personal control of the disease (p: 0.039) and treatment control of the disease (p:0.02) increased significantly. As the level of education increased, while the means scores of MELASQOL decreased (p: 0.002), the mean scores of personal control and treatment control of the disease increased (p:0.012;p:0.021). Furthermore; as the level of education increased the mean scores of illness coherence increased (p:007). As the level of education decreased the mean scores of emotional representations increased significantly (p:0.002). It was observed that the patients who used sunscreen, protective hats and sunglasses 'frequently and always' were significantly higher within university graduates (p:0.001; p:0.028; p:0.003). The patients who have low income levels evaluated the disease acutely (p:0.001) and cyclical (p: 0.002).