Rekreatif etkinliklere katılan üniversite öğrencilerinin benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-esteem levels of university students participating in recreational activities
  1. Tez No: 637150
  2. Yazar: CAHİT ÇIKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ MUHAMMED ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Rekreatif etkinliklere katılan üniversite öğrencilerin benlik saygısı düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören çalışmaya gönüllü olarak katılan 90 kadın 128 erkek toplam 218 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak, Rosenberg (1965) tarafından geliştirilmiş kendini değerlendirme ölçeği kullanılmıştır Ölçeğin geçerlik ve güvenirlilik çalışması Çuhadaroğlu (1986) tarafından yapılmıştır. Ölçek 63 maddeden ve 12 alt ölçekten oluşmaktadır. Bu çalışmada envanterin ilk 10 maddesini kapsayan benlik saygısı alt ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 26.0 paket programından yararlanılmıştır. İkili gruplarda T-testi, çoklu gruplarda One way ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the self-esteem levels of university students participating in recreational activities according to different variables. The study group of the research; A Toplam of 218 students, 90 females and 128 males, voluntarily participated in the study, which was educated at Gaziantep University School of Physical Education and Sports. In the research, self-assessment scale developed by Rosenberg (1965) was used as data collection tool. The validity and reliability study of the scale was conducted by Çuhadaroğlu (1986). The scale consists of 63 items and 12 subscales. In this study, self-esteem subscale, which includes the first 10 items of the inventory, was used. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 was used for the analysis of the data obtained. One-way ANOVA test was used in multiple groups.