عقوبة الحرمان من الحقوق المدنية
Medenî haklardan mahrûmiyet cezâsı - The punishment for depriving from civil rights
  1. Tez No: 637170
  2. Yazar: MOHAMMED FAYSAL SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, medeni hukukta hak mahrumiyeti cezalarını konu edinmektedir. Medeni hukukun esas konusu, medenî hak mahrumiyetlerinin suç işleyen kişinin ıslahı hususundaki etkileri ve bu kişinin tekrar toplumsal hayata adapte edilmesidir. Bu çalışma medenî hukuku araştırmak ve medenî hukukta hak mahrumiyeti cezalarının kökenlerine inmeyi hedeflediği gibi; aslî cezalar, ferî cezalar ve bu cezalarının tamamlayıcısı olan cezalar arasındaki farkları ortaya koymayı da hedeflemektedir. Bu araştırmanın hedeflerinden bir diğeri de bu tür cezaların maksatlarını açıklamak, ferdi ve toplumsal hayata katkılarını ortaya koymaya çalışmaktır. Aynı şekilde bu çalışma, suça bağımlılık ve bu bağımlılığın sebeplerine ilişkin şeriatın uygulamış olduğu metodu açıklamayı hedeflemektedir. Bu çalışma, araştırma içeriğinin ayrıntıların ortaya koyulmasında bazen tümevarım yöntemine bazen de analitik yönteme dayanmaktadır. Her meselede ayet ve hadislerdeki kaynaklarına işaret edilmek suretiyle fakihlerin görüşleri zikredilmiş, delilleri ortaya konulmuş, daha sonra tercih yapılmıştır. Bu çalışma esnasında, medeni hukukun içeriği tam olarak ortaya konulmuştur. Medeni hukuk alanında iki önemli olgu bulunmaktadır: kişisel özgürlük ve düşünce özgürlüğü. Aynı şekilde şeriatın hakları korumak için ortaya koymuş olduğu koruma ve ceza sistemi açıklanmıştır. Bu çalışma ile '' sedd-i zeraî ''، '' kim ki bir şeyi vaktinden evvel isti'cal eyler ise, mahrumiyetiyle muâteb olur.'' vb. fıkıh kaideleri arasında bağlantılar kurulmuş, hak mahrumiyetini sona erdiren tevbe, affetme, iade-i itibar ve ceza süresinin bitmesine ilişkin hususlara da değinilmiştir. Yine bu çalışma hak mahrumiyeti cezasının, miras, vasıyyet, rehin vb alanlardaki hükümlerinede değinmektedir. Bu araştırma, önemini aşağıda açıklanan hususlardan almaktadır: - Araştırma konusu, ceza hukukunda araştırma yapanların ihtiyaç duyacağı yeni bir alandır. - Şeriat-ı İslamiyyenin suç bağımlılarına ilişkin ortaya koymuş olduğu metod ve onlarla ilişki yöntemlerini açıklamaktadır. - Son olarak bu konuda yapılan araştırma sayının az olması çalışmaya ayrı bir önem kazandırmaktadır. Anahtar Kelimeleri: Cezâ – Mahrûmiyet - Medenî Haklar
Özet (Çeviri)
This study discussed the punishment for the deprivation of civil rights and its positive impact on the criminal and how it brings him back to the right path. Therefore, this study aims at identifying the civil rights and establishing the sanctions for the deprivation of these rights. In addition, this study aims at clarifying the difference between the original punishments, the consequential punishments as well as the complementary punishments. Another aim of this study is to clarify the intent of this type of punishment and its usefulness for both the individual and the society. Further, this study aims at demonstrating how Sharia addresses the phenomenon of habitual crime addiction and its causes. This study used the inductive approach and the analytical one through establishing the concept of the study, mentioning the views of the scholars for each issue and revealing the evidence and the most common one as well as attributing the verses and hadiths to their sources. In this study, the meaning of civil rights is clarified which is represented by two issues: the personal freedom and the intellectual freedom. In addition, this study presents how Sharia followed preventive and punitive systems to keep these rights. Moreover, the relationship between this study and some jurisprudential rules is presented, such as the Sadd Al Tharaha and the rule that a person who rushes will be punished by losing what he is rushing for. The ways that end such punishments, such as forgiveness, repentance, and the end of penalty period are also discussed in this study. This study also demonstrated the areas of this punishment, such as inheritance, will, imprisonment and exile. This study derives its significance from the following matters. First, it adds a new contribution to the criminal jurisprudence which the researchers need in this field. Second, it explains how Sharia was the first to address the addiction of the criminals, and establish appropriate solutions for them. Finally, lack of studies conducted on this issue adds further significance to this study.