أثر التوبة في عقوبة الحدود والقصاص والتعزير دراسة فقهية معاصرة
Tazir, kısas ve hadd cezalarında tövbenin etkisi çağdaş dönemde fıkıhla ilgili bir çalışma
  1. Tez No: 808515
  2. Yazar: SAFA KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ĞAYDA EL MASRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Suriye Damascus Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
1- Suç işleyeni işlediği suçtan caydırma konusunda İslam Şeraiti hassas bir sisteme sahiptir. Bunun için her suça göre uygun cezalar koymuştur. Ayrıca kişiyi suçtan caydırma hususu üzerinde dururken, onu suç işlemeye iten sebepleri de göz ardı etmedi. Bu sebeple cezayı hak eden herkes için tövbe kapısını açtı. Çünkü bu suçların azaltılması konusunda yardımcı olur. Zira her günah işleyen kendi nefsini islaha yönelir ve kendisinden meydana gelen hatayı düzeltmeye çalışır 2. Tövbe zararı çok olan ve insanların geneline fesadı ulaşan suçlarda -yakalanmadan önce olması şartıyla- cezanın düşürülmesinde etkilidir. Yol kesme ve isyan haddlerinde olduğu gibi, tövbenin suçluyu yakalanmadan önce olmasını itibara alarak fesadı ortadan kaldırmak amacıyla tövbesinin gerçek olduğu düşünülür. 3. Topluma verilen zararın büyük olması ve cezanın verilmesinde insanların yararının bulunması halinde, özellikle suç bir delille sabitse ve suçu işleyen gizlenmiş ve işlediği suçu ikrar etmemişse cezanın düşürülmesi konusunda tövbenin hiçbir etkisi olmaz. Çünkü o zındığın tövbesinin kabul olmayacağını söyleyenlere göre, o tövbesinde töhmet altındadır. 4. Beş temel haklardan birine karşı zararı olan bir suçla ilgili olarak dava açıldıktan sonra, haddın caydırma gücünü kaybetmemesi için, tövbe suçların cezasını düşürmez. Çünkü tövbe Hadd'tan korkan her insanın insan iddia ettiği bir husustur. 5. Suç işleyenin kendi isteğiyle suçtan vaz geçmesi, onun suç işlemeye devam etmemesi ve suça tekrar dönmemesi için, onu teşvik etmek amacıyla, yasal yönden cezanın hafifletilmesi için sebep sayılır.
Özet (Çeviri)
The Islamic Sharia has distinguished itself with a precise system for deterring criminals. It has established punishments that are proportional to each crime, and it hasn't overlooked the role of self-reform in deterrence. It has opened the door of repentance for those deserving of punishment, which aids in reducing crimes, as every offender takes the initiative to mend themselves and rectify their actions. Repentance has an effect on dropping the punishment in crimes whose harm is widespread and extends to the general public, if it occurs before the capability to carry out the crime. This is to prevent corruption and to give weight to its sincerity, considering it happened before the capacity to commit the crime, as in cases of banditry and aggression. Repentance does not lead to the dropping of punishment if there is a benefit for the people and if the harm to society is significant, especially if the crime is proven with clear evidence and the perpetrator conceals their actions and doesn't confess. This is because the accused is considered to be under the influence of repentance, as in the opinion of those who argue against accepting the repentance of a heretic. Repentance does not nullify the punishment for crimes that involve an assault on the five necessities (life, religion, intellect, lineage, property) after the case has been referred to the ruler, so as not to weaken the deterrence of the prescribed punishment. This is because anyone might claim repentance out of fear of the prescribed punishment. The voluntary return of the offender from their criminal behavior is considered a valid reason for legally reducing the punishment. This serves as an encouragement for them to not revert and to refrain from continuing criminal activities.