Pamukta çökerten hastalığı etmeni Rhizoctonia solani'ye karşı antagonist bakteriler ile biyolojik mücadele
Biological control of cotton damping-off caused by Rhizoctonia solani with antagonist bacteria
- Tez No: 637219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Rhizoctonia solani kaynaklı çökerten hastalığı pamuklarda çıkış öncesi ve sonrası önemli bitki kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, pamuk tohumlarına kaplanan antagonist bakterilerin hastalığa karşı biyolojik etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla ilk önce sağlıklı pamuk bitkilerinin köklerinden antagonist bakteriler izole edilmiş ve 16s rRNA sekans analizleriyle tanılanmaya çalışılmıştır. Daha sonra bu bakterilerin antagonistik etkileri petride ikili kültür testleri ile araştırılmıştır. Etkili bulunan bakteriler pamuk tohumlarına karboksimetil selüloz ile tohuma tutturulmuş ve ardından tohumlar kil ile pelletlenmiştir. Tohumlar polimer tohum boyası ile kaplanmış ve saksılardaki %1 inokulumlu topraklara ekilmiştir. Uygulamaların etkileri çıkış öncesi ve sonrası çöken bitkiler sayılarak belirlenmiştir. Sağlıklı pamuk bitkilerinin kök bölgesinden yapılan izolasyon çalışmaları sonucunda 117 bakteri izolatı elde edilmiş ve bunlardan 17 tanesinin ikili kültür testleri sonunda %40 ve üzerinde hastalığa karşı antagonist etkisi olduğu bulunmuştur. Yapılan tanılama sonucunda bakterilerin 9 tanesinin floresan Pseudomonas, diğerlerinin ise Bacillus spp. olduğu belirlenmiştir. Saksı denemelerinde uygulama yapılmamış kontrol bitkilerinin tamamı ölürken, ilaçlı kontrolde (Dynasty CST 125 FS) bitkilerin %78'i, S6-5 izolatında %25'i ve A1-4'de ise %23'i (İkisi de P. fluorescens) sağlıklı olduğu gözlenmiştir. Çalışmamız sonucunda antagonistlerin kaplama yöntemi ile tohumlara uygulanmasının, toprak kaynaklı patojenlere karşı biyolojik savaşta ümit var sonuçlar verebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rhizoctonia solani damping-off causes significant pre and post-emergence plant losses in cotton. In this study, the biological effectiveness of antagonist bacteria coated on cotton seeds against the disease was investigated. For this purpose, antagonist bacteria were isolated from the roots of healthy cotton plants and identified by 16s rRNA sequence analysis. Antagonistic effects of these bacteria were investigated by dual culture tests in petri dishes. Effective bacteria were attached to cotton seeds with carboxymethylcellulose, and seeds were pelleted with clay. Seeds were coated with seed polymer and sown in 1% pre-inoculated soils in pots. The effects of the treatments were determined by counting the plants that collapsed pre and post-emergence. As a result of isolation studies from the rhizosphere of healthy cotton plants, 117 bacterial isolates were obtained, and 17 of them were found to have antagonistic effects against the disease at least 40% with dual culture tests. According to identification results, 9 of the bacteria were fluorescent Pseudomonas and others were Bacillus spp. In the biological control pot trial, while all the non-treated control plants died, 78% of the plants treated with fungicide (Dynasty CST 125 FS), 25% in S6-5 isolate, and 23% in A1-4 (both P. fluorescens) were healthy. As a result of the study, it has been determined that the treatment of antagonists to the seeds by an appropriate coating method can provide promising results in biological control against soil-borne pathogens.