Tenofovir alafenamide (TAF) içeren kitosan nanopartikülü formülasyonlarının hazırlanması, genotoksik ve mitotoksik etkilerinin araştırılması
Preparation of chitosan nanoparticle containing tenofovir alafenamide (TAF) formulations, investigation of genotoxic and mitotoxic effects
- Tez No: 637252
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: TAF, 2016 yılında kronik hepatit B tedavisi için onaylanan, nükleotid revers transktiptaz inhibitör grubu (NRTI) yeni bir ilaçtır. Bu çalışmada, TAF ilacını içeren kitosan nanopartiküllerinin hazırlanması, karakterizasyonunun yapılması, TAF ve kombinasyonlarının mitotoksik/genotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 45 µM TAF ve kitosan nanopartikülü, altı gün süresince HepG2 hücrelerine uygulanmıştır. TAF ve kombinasyonlarının olası genotoksik/sitotoksik etkileri; mikronükleus (Mn), komet ve apoptoz testleri ile değerlendirilmiştir. Mitotoksik etkiler ise; mtDNA, mitokondriyal membran potansiyeli (ΔΨm), süperoksit anyonları ile ROS seviyelerinin belirlenmesi ve RYR1, PCK1, ATF2 gen ifadelerinin değerlendirilmesi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: TAF is a new nucleotide reverse transcriptase inhibitor group (NRTI) drug, approved for the treatment of chronic hepatitis B in 2016. In this study, it was aimed to prepare, characterize chitosan nanoparticle containing TAF drug and to investigate mitotoxic/genotoxic effects of TAF drug and its combinations. Material and Method: 45 µM TAF and chitosan nanoparticle were applied to HepG2 cells for six days. Possible genotoxic/cytotoxic effects of TAF and its combinations were evaluated by (Micronuclei) Mn, comet and apoptosis tests. Toxic effects on mitochondria were investigated by evaluating mtDNA, mitochondrial membrane potential (ΔΨm), superoxide anions, ROS levels, and RYR1, PCK1, ATF2 genes expression. Results: In terms of genotoxic tests, Mn and comet values were found higher in TAF and and chitosan nanoparticle containing TAF groups, and chitosan group was also determined for comet test (p0.05). Among the genes associated with the mitochondria-nucleus signal pathway, the level of gene expression of ATF2 has not changed. RYR1 gene expression increased in chitosan containing TAF group while decreased in chitosan and TAF groups.