Kardiyovasküler cerrahi hastalarında ameliyat öncesi ve sonrasında D vitamini seviyelerinin incelenmesi
Investigation of D-vitamin levels before and after surgery in cardiovascular surgery
  1. Tez No: 637253
  2. Yazar: NEVZAT ÇAKIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son zamanlarda yayınlanan çalışmalara göre düşük D vitamini düzeylerinin kardiyovasküler risk faktörleriyle (yaş, diyabet, obezite, metabolik sendrom, kronik böbrek yetmezliği) ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra D vitamin eksikliğinin karotis intima media'da olan kalınlıkta artış, endotelyal disfonksiyonu ve koroner arter kalsifikasyonu gibi subklinik kardiyovasküler hastalıklar ve total mortalitedeki artış ile ilişkisini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Yapılan çalışmalara göre D vitamin düzeyi düşük olan kişilerde kardiyovasküler mortalite ve tüm nedenlere bağlı mortalite düzeyi normal olanlara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yapılan çalışmaya kardiyovasküler cerrahi operasyonuna alınan 38 (18 erkek, 20 kadın) pediatrik ve çocuk hasta dahil edilmiş olup, hastalardan ameliyat öncesi ve sonrası venöz kan örnekleri alınmıştır. 25-OH vitamin D ölçümü ECLIA yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. İstatistiksel analizler SPSS 25,0 programında, güç analizi ise Gpower programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
According to recently published studies, low vitamin D levels have been found to be associated with cardiovascular risk factors (age, diabetes, obesity, metabolic syndrome, chronic kidney failure). In addition, there are studies showing the relation of vitamin D deficiency with increase in thickness in carotidintima media, subclinical cardiovascula diseases such as endothelial dysfunction and coronary artery calcification, and increase in total mortality. Studies show that people with low vitamin D levels have significantly higher cardiovascular mortality and all-cause mortality than those with normal levels. 38 Infant and pediatric (18 men, 20 women) undergoing cardiovascular surgery patients were included in the study, and venous blood samples were taken from the patients before and aftersurgery. 25-OH vitamin D measurement was perform edusing the ECLIA method. Statistical analysis was done in SPSS 25.0 program, power analysis was done in Gpower program.