1, 3-diaminoguanidin türevlerinin dimetil asetilendikarboksilat ile reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of reactions of 1,3-diaminoguanidine derivatives with dimethyl acetylenedicarboxylate
  1. Tez No: 637342
  2. Yazar: ABDUL BASHIR DAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 1,3-Diaminoguanidin hidroklorür tuzunun iki mol karbonil bileşiği ile reaksiyonunda 1,3-Diaminoguanidin schiff bazı türevleri (B1-22) elde edilmiştir. Dimetil asetilendikarboksilat (DMAD), heterosiklik bileşiklerin hazırlanmasında önemli bir bileşik olarak kullanılmaktadır, (B1-22) bileşikleri ile DMAD bileşiği geri soğutucuda yapılan reaksiyonlarında literatürde olmayan 22 tane, Metil-2-(3-((Aril) amino)-2-((Ariliden) hidrazinyilden) -5-okso imidazolidin-4-iliden) asetat (BR1-22) bileşiği sentezlenmiştir. Elde edilen (BR1-22) bileşiklerin yapısı IR ve NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. BR1 bileşiğinin X-Ray difraksiyon analizi yapılarak kesin yapısı aydınlatılmıştır. B1 ile BR1 bileşiklerinin DFT kuantum kimyasal hesaplamalarla 631-G** temel setinde hesaplamalarla relatif enerjileri ve tautomer durumu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,3-diaminoguanidine schiff base derivatives (B1-22) were obtained in the reaction of 1,3-diaminoguanidine hydrochloride salt with two moles of carbonyl compound. Dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD) is used as an important compound in the preparation of heterocyclic compounds. In the reactions of (B1-22) compounds and DMAD compound in reflux conditions, 22 new compounds, methyl-2- (3 - ((aryl) amino) -2 - ((arylidene) hydrazinyl) -5-oxo imidazolidin-4-ylidene) acetate derivatives (BR1- 22) were synthesized. The structures of the obtained compounds (BR1-22) were elucidation the basis of NMR and IR data. Relative energies and tautomer status of B1 and BR1 compounds were explained by calculations in the basic set of 631-G ** with DFT quantum chemical calculations.