Synthesis and characterization of novel imidazole, triazole and thiazole derivatives with guanyl hydrazone moiety
Yeni imidazol, triazol ve tiazol türevlerinin guanil hidrazon yarıyla sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 738924
  2. Yazar: MICHAEL TAPERA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İmidazoller, triazoller ve tiazoller gibi heterosikller, biyolojik olarak aktif ajanların keşfi ve geliştirilmesinde çok önemli yapı iskeleleri olarak kabul edilir. Küçük moleküllere dayalı çok sayıda ilaç, yapılarının bir parçası olarak bu heterosikllerden birini içerir. Öte yandan, guanilhidrazon kısmı, yeni kurşun bileşiklerinin tasarımı ve geliştirilmesinde en yaygın olarak kullanılan yapı iskelelerinden biridir. Son on yılda viral, bakteriyel ve fungal hastalıkların artması, ilaç keşfinde öncü bileşiklerin bulunmasına yönelik talebi artırıyor. Bu nedenle, anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-fungal maddeler olarak kurşun bileşiklerin bulunmasında devam eden araştırmalara katkıda bulunmaya ihtiyaç vardır. Bu tezde, indol-2,3-dion (isatin) ve çeşitli ikame edilmiş guanilhidrazonlar arasındaki kondenzasyon reaksiyonundan yeni 5-hidrazono-2,3-dihidro-4H-imidazol-4-on türevleri sentezlendi. Ayrıca hidrazinil-1,2,4-triazol-4-oksobut-2-enoik asit ve metil-2-(hidrazinil(hidrazono)tiazolidin-5-iliden) asetat, maleik anhidrit veya dimetil dikarboksilat arasında Michael katılma reaksiyonu ile sentezlendi. Michael alıcısı ve çeşitli ikame edilmiş diaminoguanidinler veya triaminogunidinler olarak. Sentezlenen bileşikler, 1H NMR, 13C NMR, IR ve HRMS gibi çeşitli spektral teknikler kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca, sentezlenen bileşiklerin yapısı, tek kristalli x-ışını kırınımı ile doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Heterocycles such as imidazoles, triazoles and thiazoles are considered very crucial scaffolds in the discovery and development of biologically active agents. Numerous drugs based on small molecules consist of one of these heterocycles as part of their structure. On the other hand, guanylhydrazone moiety is one of the most widely used scaffolds in the design and development of novel lead compounds. The increase of viral, bacterial and fungal diseases of the last decade is driving demand in finding lead compounds in the drug discovery. Thus, there is a need to contribute to the ongoing research in finding lead compounds as anti-viral, anti-bacterial and anti-fungal agents. In this thesis, new 5-hydrazono-2,3-dihydro-4H-imidazol-4-one derivatives were synthesized from condensation reaction between indole-2,3-dione (isatin) and various substituted guanylhydrazones. In addition, hydrazinyl-1,2,4-triazol-4-oxobut-2-enoic acid and methyl-2-(hydrazinyl(hydrazono)thiazolidin-5-ylidene) acetate were synthesized by Michael addition reaction between maleic anhydride or dimethyl dicarboxylate as Michael acceptor and various substituted diaminoguanidines or triaminogunidines. Synthesized compounds were characterized using various spectral techniques such as 1H NMR, 13C NMR, IR, and HRMS. Furthermore, the structure of synthesized compounds was confirmed by single-crystal x-ray diffraction.