İkdam gazetesi üzerine bibliyografik bir inceleme (1894-1900)
Bibliographic search in İkdam the daily newspaper (1894-1900)
  1. Tez No: 63742
  2. Yazar: MÜZEYYEN BUTTANRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tezimizin konusu, 5 Temmuz 1894 tarihinde Ahmet Cevdet tarafından çıkarılan ve yayın hayatına 31 Mart 1961 yılına kadar devam eden İkdam gazetesindel 894-1 900 yıllan arasında yayınlanan yazılar ve gazetenin bu yıllarının bibliyografik incelemesidir. Çalışmamız giriş, inceleme-tahlili fihrist, seçilmiş metinler olmak özere üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde, İkdam gazetesinin yayınlandığı 1894 - 1961 yıllan arasında Türk siyasi ve kültür hayatının toplu bir değerlendirilmesi yapılmış ve ikdam'ın bu yıllardaki önemi tesbit edilmiş, Ahmet Cevdet hakkında kısaca bilgi sunulmuştur. Birinci bölüm incelemede, ikdam gazetesinin kültür hayatımızdaki yeri (şekil ve muhteva özellikleri), yazar kadrosu, okuyucularla iletişimi, 1897 Osmanlı - Yunan savaşındaki hizmetleri, havadis, yazı ve ilânların genel olarak değerlendirilmesi yapılmış, İkdam kütüphanesince yayınlanan eserlerin ve gazetenin 1900 yıllarına kadar çıkan sayılarında o dönemlerde ilânı yapılan matbaaların birer listesi verilmiştir. Tahlili Fihristte 1894 -1900 yıllan arasında Ikdam'da çıkan yazılar yazar adına göre, yazan belli olmayan yazılar da“İmzasız”başlığı altında alfabetik sıraya göre sıralanmıştır.“Hikâye-i Müntahabeler”ve Tefrikalar“ eser adına göre, yine gazetenin bu yıllar arasında yayınlanan sayı lan nda çıkan kitap ve yayın ilânları yazar adına, yazan belli olmayanlar da alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Bir de bu bölümün başına, 1894-1900 yıllan arasında gazetenin çıkan sayılan, bunların hicrî, rumî ve milâdî takvimlerini gösteren kronolojik bir dizin ile gazetenin okuyucularına duyurulan, gazetede yayınlanan tablo ve listeler ile o sayıyla ilgili düşüncelerin yer aldığı bir tablo konulmuştur. ”Seçilmiş Metinler" bölümünde, malzemenin çok olması ve altı yılı kapsayan iki bine yakın sayının topluca değerlendirilmesi esas alındığından, sadece yazılara örnek olsun diye on tane seçilmiş metin konulması uygun bulunmuş ve bu yazılar da alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ekler bölümüne de gazeteden aldığımız fotokopiler konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is literary articles and bibliographic research published in the daily newspaper“İkdam”, between 1894 -1900. ikdam edited by Ahmet Cevdet, was first published on 5 July 1894 and continued as a daily newspaper until 31 March 1961. Our thesis consists of three chapters including, Introduction, Investigation Analytical Index, Selected Texts and conclusion with an appendix. Introduction provides a brief evaluation of the Turkish political and cultural life between 1894-1961 and underlines the importance of“İkdam* during this period. There is also a short information about Ahmet Cevdet in this part. In the Investigation part, the position of ”İkdam“ in our cultural life in respect to the contents and characteristics, list of authors, communication with the readers.services in 1897 Ottoman- Greek War, nevs, writings and advertisements was generally evaluated. Moreover you can see in ”ikdam“ published to 1900's, a list of books puplished by the Library of Ikdam, and printing houses whose names were given to the newspaper for advertisement. In the Analytical Index, the articles published in ”ikdam“ between 1894-1900, in accordance with their writers; and the articles whose writers are not known, under the title of ”without sraniture“ were arranged in alphabetical order. In addition, ”Selected Stories“ and ”Serial Novels“ in accordance with the names of works; work advertisements published in ”Ikdam“ in 1894-1900, in accordance with the names of writers and the articles whose names are not know we arranged in alphabetical order. Furthermore, at the beginning of the Analytical Index, there is a chronological index which shows the numbers of ”ikdam“ published between 1894-1900, and the dates of them in the Moslem, the Gregorian and the ”Rumi"1 calenders. And also, there is a scheme at the beginning of this newspaper to its readers, the lists and schemes published in the newspaper and the ideas about that number of the newspaper. In the Selected Texts, there are abundant materials and about 2000 numbers of the newspaper, which belong to six years, have been totally evaluated. There fore, we 1 Footnote: Rumî Calender is a solar calender used in Turkey until 1925Ill decided to put in this part only ten selected writings in alphabetical order so that they would be examples to the articles. In the Conclusion, a general evaluation of the thesis has been made. In addition, in the appendix part, you can see some photocopies taken from the newspaper.