Ses ve müzik
Sound and music
- Tez No: 63743
- Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Günümüzde sanatların ortaklığı ve birbirleri ile sürekli bir iletişim içinde olmaları şüphe götürmez bir gerçektir. Bu bağlamda resim ve müzik sanatlarının da aynı ilişki içinde oldukları görülür. Müzikle ortak bir düşünsel dünyanın ürünü olan resmin, onun biçimlendirme öğelerinden yararlanması bu çalışmanın amacı olmuştur. Bu rapor hazırlanırken öncelikle ses ve müziğin tanımlaması yapılmıştır. Sonra resmin ve müziğin biçimlendirme öğeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş, ondan sonra da aralarındaki ilişkilerin tam olarak ne zaman başladığı ve ortaklaştığı tarihsel gelişimi bakımından iki bölüm halinde incelenmiştir. Kandinsky, Klee, Mondrian gibi her iki sanata da ilgi duymuş sanatçıların bu ilişkilerden nasıl yararlandıkları üzerinde durulmuş, resim ve müziğin ilkelerinden ne gibi sonuçlara vardıkları incelenmiş ve bunları kendi sanatlarında nasıl kullandıkları araştırılmıştır. Sonuçta, müzik ve resmin biçimlendirme öğeleri arasındaki ilişkiler, yapılan resimlerin plastiğinin kendi doğasını oluşturmak açısından kullanılmış ve her ikisinde de varolan bu öğelerle resim ve müzik aynı içsellik çatısı altında birleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today there is no doubt that arts are partners and are in a continuous communication with each other. In this context it can be seen that painting and music are related to each other in the same manner. Using the shaping effects of the music on painting, which are the results of the same imaginary world had been the aim of this work. In this report, the definitions of sound and music are given primarily. Then, the shaping effects of music and painting are investigated comparatively; followed by the historical point of view of the beginning and the development of the relation of the two arts, in two sections. The way how artists like Kandinsky, Klee, Mondrian, who were interested in both arts, made use of this relation are given with their conclusions on the principles of painting and music. Their use of this relation is also investigated. As a result, the relation between the shaping effects of music and painting were used to form the self-nature of the plastics of the paintings and with the elements common to both arts, painting and music are tried to be combined under the roof of the same spiritual world. 11